Magyarországon a 8,3 millió felnőtt lakosból 3,5 millióra becsülhető a magas vérnyomásban szenvedők száma, ez a szám a lakosság idősödése miatt folyamatosan nő, a 75 éven felüliek több mint 80 százaléka hipertóniássá válik, elsősorban az érrendszeri meszesedés miatt – derült ki a Magyar Hipertónia Társaság által 2002-ben létrehozott hipertónia-regiszter legfrissebb adataiból.
A magas vérnyomásban szenvedők több mint 30 százaléka már a cukorbetegség „kapujában áll”, ennek okai között szerepel a két betegség kóros folyamatainak azonossága is. Ugyanakkor a csaknem egymillió cukorbeteg fele már emelkedett vagy magas vérnyomásban szenved.
A hipertónia betegség legnagyobb mértékben az ország északi és délnyugati részén fordul elő, ezért ezekben a régiókban az egészségügyi ellátásban kiemelt figyelmet kell fordítani a betegségre.
A regiszter 2015-ös adatfelvételében 27 351 beteg vett részt, akik átlagéletkora 62,1 év volt; a résztvevők 47 százalékát férfiak, 53 százalékát nők tették ki. A hipertónia betegség a betegek több mint felénél már több mint öt éve fennállt. A betegek családi kórtörténetének 71 százalékában fordult már elő magas vérnyomás betegség, és az esetek egyharmadában (33 százalék) volt már a családban cukorbetegség is.
Az adatokból kiderült az is, hogy a 140/90 Hgmm alatti célvérnyomásértéket a résztvevők 44,9 százaléka érte el. Megyékre bontva az eredmény Tolnában volt a legrosszabb (26,8 százalék), Győr-Moson-Sopronban pedig a legjobb (51,5 százalék), ez majdnem kétszeres különbséget jelent.
Az adatfelvételben szereplő betegek összkoleszterinszintje 5,5 (tehát az átlag a felső határnak tekintett 5,2 mmol/l fölött van), a trigliceridszint pedig 2,1 mmol/l volt. Az ismert cukorbeteg hipertóniás betegeknél a vércukorszint 7,4, a nem diabéteszesek esetében pedig 5,5 mmol/l volt.
Megfigyelhető az a trend, hogy a célvérnyomást el nem érő magasvérnyomás-betegek egyéb szív- és érrendszeri paraméterei átlagosan rosszabbak, mint amilyenek az azt elérő betegek esetében – olvasható a közleményben.
A gyógyszeres kezelést tekintve elmondható, hogy a betegek 88 százaléka kombinált kezelésben részesült, azaz többféle gyógyszerrel csökkentették a vérnyomását, ami megfelel a korszerű terápiás elveknek és gyakorlatnak.
Mindezek alapján az egészségmegőrzés, a betegségmegelőzés lenne a legfontosabb, aktív egyéni és népegészségügyi tevékenységgel. A betegek kezelésében pedig az orvos-beteg kapcsolat javítása, a telemedicinális lehetőségek felhasználása és a szakmai irányelveken alapuló gyógyítás lenne a legjobb – írták.
A társaság közleményben kiemelte, hogy a különböző kezelési módokon túl az ellátásban kiemelt fontosságú a rendszeres, naplószerűen vezetett otthoni vérnyomásmérés és a célvérnyomás elérése, ami a szakmai irányelvek szerint a 140/90 Hgmm alatti vérnyomást jelenti. A helyes táplálkozás mellett a fizikai aktivitás növelése, a testsúly és a sófogyasztás csökkentése vérnyomáscsökkentő értékkel bír.
18 hozzászólás
Józsa Emese liked this on Facebook.
Köszönhetően az enyém szinte tökéletes!
Sajnos, de biztos tudják okát, de inkább gyógyszer szedésre itélnek , mint segitsenek. Hisz gyógyszeripar hatalmas biznic!
Józsefné Szabó liked this on Facebook.
Beate Brumecz liked this on Facebook.
Eszter Kövy liked this on Facebook.
István Matucza liked this on Facebook.
János László liked this on Facebook.
Petra Boznánsky liked this on Facebook.
Rózsa Kardosné liked this on Facebook.
Erika Kiss liked this on Facebook.
Csapó Mária liked this on Facebook.
Christine Sultan liked this on Facebook.
Petrus Izabell liked this on Facebook.
Gschwindt András liked this on Facebook.
Szabolcs Bakó liked this on Facebook.
Mária Várnai liked this on Facebook.
Tímea Jencsik liked this on Facebook.