A vérből és egyéb testnedvekből történő tumordiagnosztika ígéretes, jövőbeli alternatívája lehet a jelenleg rutinszerűen alkalmazott invazív biopsziának. Hol is állnak a kutatások? Mindezt megtudhajuk a PharmaOnline cikkéből.
Napjainkban a tumordiagnosztika alapvetően biopszia révén történik. Az invazív eljárással szemben a testfolyadékokból történő tumordiagnosztika számos előnyt ígér. Az 1940-es évek óta ismert, hogy a vérben a tumorokból származó szabad DNS is cirkulál. A folyadékbiopszia során ezeknek, a primer vagy metasztázisos tumorokból származó, vérben cirkuláló DNS-(fragmentumoknak) (cirkuláló tumor DNS, ctDNS), sejteknek, illetve a rákos sejtekből származó exo- és ektoszómáknak a minőségi és mennyiségi vizsgálata történik.
A folyadékbiopszia előnyei
Mint azt a Stanfordi Egyetem professzora, dr. Maximilian Diehn összefoglalja, a folyadékbiopszia a hagyományos biopsziával szemben számos előnnyel bír. Az invazív mintavétel helyett egy vérvétel elegendő; korai fázisban felfedezhetők a tumoros elváltozások, így javulnak a terápiával elérhető eredmények; gyakori mintavétel is lehetséges, könnyebben követhető a betegség lefolyása, a terápia hatásossága, valamint egy esetleges terápiarezisztencia fellépése.
A teljes tartalomért kattintson ide.
Forrás: pharmaonline.hu
14 hozzászólás
Klári Bükiné Rajnai liked this on Facebook.
Károly Mihalecz liked this on Facebook.
Beate Brumecz liked this on Facebook.
Bernadett Bocsor liked this on Facebook.
Terézia Mária Kiss liked this on Facebook.
László Göbölös liked this on Facebook.
Lajos Paksi liked this on Facebook.
Solt Kisz liked this on Facebook.
Lászlóné Mária Taksonyi liked this on Facebook.
Piroska Kovács liked this on Facebook.
János László liked this on Facebook.
Józsefné Szabó liked this on Facebook.
Erika Kiss liked this on Facebook.
Ne legyen rá szükség…