DNS-károsodást okozhat a komputeres tomográfia (CT) – mutatták ki korszerű laboratóriumi eljárások alkalmazásával a Stanford Egyetem kutatói, akik eredményeiket a Journal of American College of Cardiology:Cardiovascular Imaging című szaklapban ismertették.
Az orvosi diagnosztikában széles körben elterjedt egésztest-CT százötvenszer nagyobb sugárterhelésnek teszi ki a szervezetet, mint a mellkasröntgen. Az amerikai Nemzeti Rákkutató Intézet 2007-ben közzé tett becslése szerint 29 ezer jövőbeli daganatos megbetegedés köthető az adott évben elvégzett 72 millió CT-vizsgálathoz – olvasható a ScienceDaily hírportálnak a tanulmányt ismertető összefoglalójában.
A kutatás során a tudósok azt vizsgálták, hogy milyen hatást gyakorol az emberi sejtekre az alacsony sugárterhelés, amely a kardiológiában alkalmazott komputeres tomográfiai vizsgálatok (Cardio-CT és angiográfiás CT) során éri a szervezetet. E vizsgálatok a szív koszorúereinek állapotáról, esetleges szűkületéről, az érfal vastagságáról, a benne található lerakódások típusáról, mértékéről, valamint a szívizom rendellenes működéséről szolgáltatnak információt.
„Keveset tudunk az alacsony sugárterhelés hatásairól, így azt feltételezzük, hogy hatása egyenes arányban van a dózisával. Vizsgálataink során ezért azt szerettük volna kideríteni, hogy valójában mi is történik a sejtek szintjén” – vázolta az elképzeléseket Patricia Nguyen, a tanulmány első szerzője.
A kutatás keretében 67 betegtől vettek vért a kardiológiai CT-vizsgálat előtt és után, majd feltérképezték a páciensek teljes genomját, valamint áramlási citometriai módszerrel határozták meg a sejtek különböző jellemzőit (biomarkereit).
A vizsgálati eredmények szerint megnövekedett a DNS-károsodás és a sejtpusztulás mértéke, valamint erősödött a sejtszintű hibajavításért és sejthalálért felelős gének kifejeződése is. Bár a sugárterhelés okozta károsodások jelentős részét a szervezet hibajavító mechanizmusai korrigálták, a sejtek kis hányada elpusztult. Ugyanakkor a legalacsonyabb sugárterhelésnél az átlagos testsúlyú pácienseknél nem mutattak ki DNS-károsodást.
„Eredményeink felvetik annak a lehetőségét, hogy a kardiológiai CT-vizsgálatok DNS-károsodást okozhatnak, ami mutációk kialakulásához vezethet, amennyiben a sérült sejteket nem javítja meg, vagy szakszerűen nem iktatja ki a szervezet” – emelték ki a kutatók.
Patricia Nguyen hangoztatta, további vizsgálatokat kell végezni, hogy pontosan megismerjék az alacsony sugárterhelés hatásait. „Teljesen nyilvánvaló, hogy nem mondhatunk le a komputeres tomográfiáról, azonban biztonságosabbá tehetjük a CT-vizsgálatokat, csökkentve a sugárterhelést, korszerűbb berendezéseket alkalmazva és valamiféle védelmet biztosítva a pácienseknek” – tette hozzá Patricia Nguyen.
Forrás: MTI
7 hozzászólás
Érdekes dolog a matematika. Ui. 67 betegből vettek mintát, ami alapján megbecsülték, hogy az esetlegesen milyenDNS károsodások lehetségesek, majd interpoláltak ês kijött, hogy a 72 millió vizsgálathoz esetlegesen majd 29 ezer daganatos megbetegedés köthető. Ez alig több mint 4 TÍZEZRELÉK. Ha kimegyünk az utcára, kb ennyi az esélyünk, hogy balesetet szenvedünk. A cost/benefit -ről nem beszél a cikk, sem az alacsony dózisterheléssel járó vizsgálatokról. Nem baj, ismét tudomány (?) született.
Józsa Emese liked this on Facebook.
Klári Bükiné Rajnai liked this on Facebook.
Csapó Mária liked this on Facebook.
András igazad van. A rendelőben egyre több időm telik azzal, h hozzá nem értő embereknek próbálom elmagyarázni, hogy mit olvastak a neten.
A sugárterhelésen kívül sok minden okoz még DNS károsodást, de amíg jól működik az eukarióta sejtek hibajavító funkciója/autofágia, addig nincs gond.Nyilvánvalóan minnél öregebb a szervezet, annál rosszabbul működik a hibajavító funkció.Prof. Dr Vellai Tibor a Genetikai Tanszék vezetője pont ezt az autófág folyamatot kutatja már több, mint 10 éve és egy Magyarországon is kapható termék jelentősen megnövelte a fonalférgek életét, ami a genetikusok szent állata, mert DNS állományuk jelentősen hasonlít az emberéhez. A professzor úr véleménye összegezve, hogy az autófág folyamatok serkentésével lassíthatjuk az öregedési folyamatokat, ami nem más, mint ki nem javított sejtkárosodások felgyülemlése.
Azért én óvatos lennék a CT- vel. Egy átlagos mai ct modellnek a dózisa akkora hogy 6-7 koponyavizsgálatnál – egyazon betegben – lencsehomály keletkezhet, tíz fölötti ismételt koponya Scan maradandó sávos hajhullást okozhat. Örüljön aki sugár vagy kontrasztanyagszövődmény vádja miatt még nem állt jogásszal szemben.