A rosszindulatú melldaganatok képesek „manipulálni” a csontszövetet, hogy elősegítsék az áttétképződést – erre a következtetésre jutottak a Sheffieldi Egyetem és a Koppenhágai Egyetem kutatói.
Az áttétes mellrák az esetek 85 százalékában egyéb szervek mellett a csontokban is metasztázisokat képez – számolt be a Nature brit tudományos lapban megjelent tanulmányról a BBC News.
A brit és a dán kutatók felfedezték, hogy a mellrák áttétes formáinál a vérben magasabb egy enzim, a LOX (lipoxil-oxidáz) szintje, a fehérjét a tumorsejtek termelik.
A csont egy élő, folyamatosan változásban lévő szerv, megfelelő szerkezetét, állagát az összehangolt csontlebontási és csontképződési folyamatok biztosítják. Egérkísérletekkel a brit és a dán kutatók viszont kimutatták, hogy a LOX-enzim megzavarja a csontátépülés élettani folyamatát, így károsodik a szerkezete, szövethiányok alakulnak ki. Gátló gyógyszerek alkalmazásával azonban megakadályozható a csontáttétek képződése.
A növekvő enzimaktivitást csupán az úgynevezett ER-negatív mellráknál figyelték meg, amely az esetek harmadát teszik ki, viszont sokkal agresszívabb, mint a melldaganat egyéb formái.
Az állatkísérletekkel bebizonyosodott, hogy az áttétképződés megakadályozható csontritkulás elleni készítmények, bifoszfonátok alkalmazásával is.
„Az elsődleges daganat sejtjei mintegy előkészítik a talajt a további terjeszkedésükhöz, megváltoztatva az enzim segítségével a csontszövet állagát, ezáltal megkönnyítve a beépülésüket” – magyarázta Alison Gartland, a Sheffieldi Egyetem docense, a tanulmány vezető szerzője, aki szerint kutatásaik jelentős előrelépést jelentenek az áttétképződés megakadályozása szempontjából.
Forrás: MTI
7 hozzászólás
István Matucza liked this on Facebook.
Klári Bükiné Rajnai liked this on Facebook.
Józsa Emese liked this on Facebook.
Mariana Dervalitsné Devri liked this on Facebook.
Attila Hamvas liked this on Facebook.
Erno Mihaly Tatar liked this on Facebook.
Erika Kiss liked this on Facebook.