A nyolcvanas évek végén indult nemzeti stroke programnak köszönhetően az elmúlt húsz évben jelentős eredményeket értek el a stroke kezelésében, azonban vannak e téren még tennivalók – mondta Nagy Zoltán, az Országos Klinikai Idegtudományi Intézet (OKITI) főigazgatója Budapesten.
A jubileum alkalmából rendezett szakmai konferencia után tartott sajtótájékoztatón a professzor kiemelte, a kezdetekben négy célkitűzés szerepelt a programban; a prevenció megszervezése, a lakosság felvilágosítása, az orvosok továbbképzése és a stroke központok kialakítása.
Ezek a célok az évek alatt megvalósultak, a különböző agyi vérellátási katasztrófák gyakorisága jelentősen csökkent, ugyanakkor a fiatal lakosság körében a stroke előfordulása rendkívül magas, három-négyszerese a nyugat-európainak.
A betegutak viszonylag megszervezettek, de még mindig vannak késedelmek az akut ellátás területén – jelezte Nagy Zoltán, hozzátéve, a mentőszolgálat és a fogadó osztályok működését javítani kell, és szükséges egy úgynevezett stroke regiszter elindítása, fenntartása, továbbá az előrelépéshez bizonyos finanszírozási módosításokra is szükség lenne.
Bereczki Dániel, a Magyar Stroke Társaság elnöke egy adatbázist ismertetve azt mondta, összehasonlítva Budapest egyik jómódú és egyik legszegényebb területét, azt tapasztalták, hogy a szegényebb régiókban a stroke mintegy hét évvel korábban jelentkezik, és a két kerület életmódbeli kockázati tényezőiben is jelentős különbségek vannak az alkoholfogyasztás, a dohányzás és a nem kezelt magas vérnyomás tekintetében.
Csiba László, a Debreceni Neurológiai Klinika igazgatója arról beszélt, hogy a stroke ellátásában az időtényező a legfontosabb. Lehetőség szerint olyan helyre kell vinni a beteget, ahol egyből el tudják kezdeni a kezelést. Egy új amerikai irányelv szerint a kórházba érkezéstől számítva hatvan perc elteltével el kell kezdeni valamilyen kezelést.
Harcos Péter, a Szent Imre Kórház neurológus szaktanácsadó főorvosa is azt emelte ki, hogy nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a lehető leghamarabb el kell kezdeni a terápiát. Mint mondta, a késedelem oka leginkább az, hogy a lakosság többsége nincs tisztában a stroke tüneteivel, ezért a laikusok tájékoztatása is fontos feladat.
Forrás: MTI
16 hozzászólás
Attila Kovács liked this on Facebook.
Máté Józsefné liked this on Facebook.
Józsa Emese liked this on Facebook.
Zsuzsanna MD Petz liked this on Facebook.
Allergia Centrum R liked this on Facebook.
Zsolt Pécz liked this on Facebook.
Tóth Judit liked this on Facebook.
Száki Ildikó liked this on Facebook.
Piroska Bodzási liked this on Facebook.
Jolán Váradi liked this on Facebook.
Szoták Lászlóné Rózsa liked this on Facebook.
Magdolna Szőnyi liked this on Facebook.
Erika Ligeti liked this on Facebook.
Isvánné Bodnár liked this on Facebook.
Marika Csordásné liked this on Facebook.
Rozália Tari liked this on Facebook.