Dr. Nagy György: Nehezen kezelhető rheumatoid arthritis

0
A Szenior Akadémia 2024/25-ös tavaszi előadássorozatának kilencedik előadója dr. Nagy György volt, a Reumatológiai és Immunológiai Klinika igazgatója, aki prezentációjában a rheumatoid arthritisről (RA), vagyis a sokízületi gyulladásról, annak kialakulásáról és kezelési lehetőségeiről beszélt – írja a Semmelweis Egyetem

Dr. Nagy György előadásában bemutatta az általa vezetett klinika épületeit és egységeit, majd a reumatológiai és immunológiai betegségek három nagy csoportját ismertette. A kopásos és fertőzéses eredetű ízületi betegségek mellett kitért az autoimmun, illetve immunmediált betegségekre, amelyek közé a RA is tartozik. A sokízületi gyulladással kapcsolatban hangsúlyozta, hogy az egy nagyon fontos betegség, hiszen a teljes népesség 0.6-0.7 százalékát érinti, a betegek kétharmada a nők közül kerül ki. A RA egy olyan autoimmun betegség, amely a kéz és a láb ízületeinek gyulladását okozza – mondta el, bemutatva a patogenetikai tényezőket a betegség különböző fázisaiban. Részletesen ismertette a betegségaktivitás mérését, kitérve a RA osztályozási kritériumaira is.

A RA kezeléséről dr. Nagy György úgy fogalmazott, hogy ez komplex, összetett és sok részből áll; alapvetően három lába van, amelyek a szteroidok, a konvecionális szintetikus betegségmódosító készítmények, illetve a célzott terápiák. Mint elmondta, ma már sokat tudunk a RA kezeléséről, de továbbra is vannak kérdések az orvosok előtt: például, hogy mikor melyik gyógyszercsoport a leghatékonyabb, illetve hogy mit tegyünk sikertelen kezelés esetén, mikor milyen gyógyszerre érdemes váltani.

Dr. Nagy György ismertette, az Európai Reumaellenes Liga (EULAR) általa vezetett nemzetközi kutatócsoportja miként hozta létre 2018-ban a sokízületi gyulladásban szenvedő, nehezen kezelhető (difficult to treat, D2T) betegek kategóriáját, és azt is bemutatta, ennek hátterében milyen kutatások, illetve milyen célkitűzések álltak. Kitért a nem gyógyszeres terápiák jelentőségére is, valamint bemutatott egy nehezen kezelhető RA betegeket célzó klinikai vizsgálatot. Emellett szó esett az érintett betegekben megfigyelhető központi idegrendszeri mechanizmusokról, illetve az extracelluláris vezikulák vizsgálatáról is.

Dr. Nagy György 1997-ben végzett a Semmelweis Egyetemen, belgyógyászati, immunológia-allergológiai és reumatológiai szakvizsgát tett. 2004-ben PhD-fokozatot szerzett, 2011-ben habilitált, 2015-ben elnyerte az MTA doktora címet. 2024-től az Országos Mozgásszervi Intézet vezetője, amely intézet 2025-től a Semmelweis Egyetem Reumatológiai és Immunológiai Klinikájaként működik.

Leave A Reply

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com