Az ELTE kutatói azt vizsgálták, hogyan függ össze időskorban a fizikai erőnlét a jobb mentális egészséggel.
A fizikai fittség és a funkcionális képességek jobb mentális egészséggel állnak összefüggésben idősebb korban. Azonban nem egyértelmű, hogy a fittség mely összetevői (testösszetétel, erő, hajlékonyság, koordináció és állóképesség) állnak a legszorosabb kapcsolatban a pszichológiai jólléttel.
Ez a kutatás azt vizsgálta, hogyan kapcsolódik a testtömegindex (BMI) és hat funkcionális fittségi mutató (alsó és felsőtesti erő, alsó és felsőtesti hajlékonyság, koordináció és aerob állóképesség) öt pszichológiai mérőszámhoz, amelyek tükrözhetik a pszichológiai jóllétet (reziliencia, mentális jóllét, optimizmus, életelégedettség és boldogság).
A kutatók harminckilenc idősebb felnőttet (60–94 év; kétharmaduk nő) vizsgáltak a Fullerton Funkcionális Fittségi Teszttel (FFFT), miután kitöltötték az öt pszichometriai kérdőívet.
Az eredmények szerint az állóképesség, az összetett mozgáskoordináció és az alsótesti hajlékonyság bizonyultak a pszichológiai jóllét legfontosabb előrejelzőinek. Az alsótesti erő mérsékelt együttjárást mutatott minden jóllétmutatóval, míg a felsőtesti hajlékonyság a rezilienciával, a mentális jólléttel és a boldogsággal állt kapcsolatban.
Az eredmények iránymutatást adhatnak a fizikai fittség fejlesztését célzó beavatkozási programok számára, amelyek a mentális és fizikai egészséget egyaránt támogatják idősebb korban.
Forrás: ELTE PPK