Sikeresen zárult a tavaly ősszel zajlott férfiegészség-kampány a prosztatarák korai felismerése érdekében, a vizsgálaton több ezer férfi vett részt.
A Magyar Rákellenes Liga, a Magyar Szervátültetettek Szövetsége, a Magyar Urológusok Társasága, az Országos Kórházi Főigazgatóság, háziorvosok és a Johnson & Johnson közös férfiegészség-kampánya keretében országszerte 6022 férfi vett részt ingyenes PSA-vizsgálatokon, és 568 esetben mutattak ki emelkedett PSA-szintet, ami további kivizsgálást tett szükségessé.
A szűrésen részt vevő férfiak visszajelzései alapján a kampány rendkívül pozitív fogadtatásra talált. A vizsgálaton részt vevők különösen nagyra értékelték, hogy a PSA-teszt egy egyszerű vérvétellel elvégezhető.
A prosztatarák a férfiak körében világszerte az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés, Magyarországon ez adja a férfiaknál előforduló összes rákbetegség 8-10 százalékát, és ez a férfiak harmadik leggyakoribb daganatos haláloka: évente 1100-1400 férfi hal meg prosztatarákban.
A betegek egy részét előrehaladott, sokszor áttétes stádiumban fedezik csak fel, amikor az életkilátások már jelentősen rosszabbak. A PSA (prosztataspecifikus antigén) szintjének vérvizsgálattal mérése hatékony eszköz a probléma korai felismerésére – írták.
A prosztatarák a kezdeti stádiumban jellemzően tünetmentes, az időben felismert betegség ugyanakkor jól kezelhető, sőt akár gyógyítható is. A rendszeres PSA-szűrés különösen ajánlott 50 év felett, amikor a prosztatarák kialakulásának kockázata jelentősen nő.
Az emelkedett PSA-szint önmagában még nem jelent daganatos elváltozást, hiszen számos más tényező, például jóindulatú prosztatamegnagyobbodás, -gyulladás vagy bizonyos gyógyszerek szedése is befolyásolhatja azt. Azonban a normálisnál magasabb PSA-érték mindig indokolja az urológiai szakorvosi kivizsgálást a pontos diagnózis felállítása érdekében.
A csaknem három hónapos kampány során az országban több mint 70 helyszínen, 350 időpontban végeztek ingyenes, vérvételes PSA-vizsgálatot a jelentkező férfiaknak.
Forrás: MTI