A szív- és érrendszeri betegségek világszerte vezető haláloknak számítanak, mégis sokan anélkül ártanak a szívüknek, hogy észrevennék. Egy brit kardiológus rávilágított arra az öt hétköznapi szokásra, amelyek hosszú távon károsíthatják a szív egészségét. A megfelelő alvás, a rendszeres mozgás, a stresszkezelés, a D-vitamin pótlása és a szociális kapcsolatok ápolása mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy elkerüljük a szívproblémákat – írja a Magyar Kardiológusok Társasága.
Az alvás minősége kulcsfontosságú
Sokan alábecsülik az alvás szerepét, pedig a megfelelő mennyiségű és minőségű pihenés létfontosságú a szív egészségéhez. Ha rendszeresen kevesebbet alszunk a szükségesnél, az megnövelheti a vérnyomást, elősegítheti az elhízást, és hosszú távon növelheti a szívbetegségek kockázatát. Az olyan alvászavarok, mint az alvási apnoé, szintén károsíthatják a szívet, mivel megzavarják a szervezet regenerációs folyamatait.
A szakértők azt javasolják, hogy alakítsunk ki egy stabil esti rutint, feküdjünk le és keljünk fel minden nap ugyanabban az időben, még hétvégén is. Kerüljük a késő esti kávéfogyasztást és a képernyők túlzott használatát, mivel ezek is befolyásolhatják az alvás minőségét.
A mozgásszegény életmód veszélyes lehet
A rendszeres mozgás az egyik legjobb módszer a szív védelmére, ennek ellenére sokan keveset mozognak a mindennapokban. A fizikai aktivitás hiánya növeli az elhízás, a magas vérnyomás és a magas koleszterinszint kockázatát, amelyek mind hozzájárulhatnak a szívbetegségek kialakulásához.
Nem kell azonban extrém edzéseket végezni ahhoz, hogy pozitív hatást érjünk el. Már napi harminc perc séta vagy egy könnyebb mozgásforma is jelentősen javíthatja az állóképességet és a keringési rendszert. Fontos, hogy olyan mozgásformát válasszunk, amelyet élvezünk, mert így nagyobb eséllyel válik a napi rutin részévé.
A stressz csendes gyilkos
A folyamatos stressz hatással van a szív egészségére is, mivel növeli a vérnyomást és elősegítheti a krónikus gyulladásos folyamatokat a szervezetben. A hosszú távú stressz növeli a szívroham és a stroke kockázatát.
A D-vitamin hiánya is veszélyt jelenthet
Kevesen gondolnak rá, de a D-vitamin hiánya szintén negatívan hathat a szív egészségére. A D-vitamin hozzájárul a vérnyomás szabályozásához és csökkentheti a gyulladásos folyamatokat, amelyek befolyásolhatják a szív- és érrendszert.
A társas kapcsolatok fontossága
Meglepő módon a társas izoláció és a magány is növelheti a szívbetegségek kockázatát. A kutatások szerint a magányosság hosszú távon növeli a stresszt és a vérnyomást, gyengíti az immunrendszert, és összességében negatív hatással van az egészségre.
A szívünk egészsége sok tényezőtől függ, és számos olyan mindennapi szokás van, amely észrevétlenül is árthat neki. Ha odafigyelünk az alvásunkra, beépítjük a rendszeres mozgást a napjainkba, kezeljük a stresszt, ügyelünk a D-vitamin szintünkre és ápoljuk a társas kapcsolatainkat, máris sokat tettünk azért, hogy hosszú távon megőrizzük szívünk egészségét.
Forrás: MKT