Megalakult a magyarországi méhnyakrák eliminációs bizottság

0

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) kezdeményezésére megalakult a magyarországi méhnyakrák eliminációs bizottság.

Az NNGYK az MTI-nek kedden küldött közleményében azt írta: a méhnyakrák lehet az első rákos megbetegedés, amelyet a modern orvostudomány és a megelőző intézkedések révén teljesen el lehet tüntetni, hiszen a hatékony védőoltás, a szűrés és a kezelés együttes alkalmazásával megelőzhető, illetve időben felismerve gyógyítható.

A magyarországi méhnyakrák eliminációs bizottság segíteni kívánja, hogy Magyarország elérje az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által meghatározott méhnyakrák eliminációs stratégia célkitűzéseit.

Hozzátették:

a WHO globális eliminációs stratégiája három kulcsfontosságú pillérre épül, ennek része, hogy a lányok legalább 90 százaléka 15 éves koráig kapja meg a HPV (human papilloma vírus) elleni védőoltás teljes sorozatát, továbbá, hogy a nők legalább 70 százaléka rendszeresen részt vegyen szűrésen, amely 35 és 45 éves kor között legalább két alkalommal jó minőségű HPV-teszttel történjen. A stratégia harmadik eleme, hogy a méhnyakrákban szenvedők legalább 90 százaléka kapjon időben megfelelő ellátást.

A népegészségügyi központ tájékoztatása szerint a méhnyakrák eliminációs bizottság tagjai között megtalálhatók a magyar orvosegyetemek szakemberei, civil szervezetek képviselői, valamint szülészek, nőgyógyászok és onkológiai szakemberek is.

A bizottság összehangolja a tudományos, egészségügyi és társadalmi szempontokat, amelyek révén hatékony lépéseket lehet tenni a méhnyakrák megelőzésében, időben történő felismerésében és eredményes kezelésében.

A tagok a szűrési, a védőoltási, a klinikai és a monitoring albizottságokban különböző szakterületeket képviselnek, köztük az onkológiát, epidemiológiát, patológiát, infektológiát, egészségügyi kommunikációt, betegképviseletet, adatgyűjtést és monitorozást. Ezen együttműködés révén olyan átfogó cselekvési terv készül el, amely meghatározza az elérendő célokat és az azokhoz vezető lépéseket – írták.

Az átfogó cselekvési terve nemcsak az egészségügyi rendszerre, hanem a civil társadalomra, az oktatásra és a kommunikációra is kiterjed.

Kiemelt figyelmet fordít a HPV elleni védőoltás átoltottsági arányának növelésére, nemcsak a lányok, hanem a fiúk körében is, hiszen a HPV-fertőzés megelőzése kulcsfontosságú a méhnyakrák kialakulásának megakadályozásában és mindkét nemben védelmet nyújt a garatdaganatok és más daganatos betegségek kialakulása ellen is – írták.

Ezen túlmenően cél, hogy a szűrőprogramokat szélesebb körben és nagyobb számban vegyék igénybe Magyarországon is; a tevékenységet az elkövetkező években folyamatos tájékoztatás és kampányok egészítik ki.

A közleményben idézték Müller Cecília országos tisztifőorvost, a bizottság elnökét, aki arról beszélt: a méhnyakrák olyan betegség, amelynek megelőzése és kezelése a modern orvostudomány eszközeivel lehetséges, ám ennek feltétele a széles körű együttműködés. Véleménye szerint a bizottság létrejötte fontos lépés afelé, hogy csökkentsék a betegség terheit, és megteremtsék „a teljes elimináció lehetőségét Magyarországon”.

Úgy fogalmazott: „Együtt, a társadalom minden szereplőjének bevonásával, sikerrel érhetjük el ezt a célt.”

A népegészségügyi központ a közleményében megjegyezte: a méhnyakrák a világ sok országában, így Magyarországon is jelentős közegészségügyi probléma, amely évente csaknem 400 nő életét követeli.

Kiemelték: „közös felelősségünk, hogy egy egészségesebb jövőt építsünk, és együtt, minden társadalmi szereplő bevonásával érjük el a méhnyakrák teljes eliminációját”.

Forrás: MTI

Leave A Reply

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com