Szipogás, könnyezés, tüsszögés, fülzúgás, köhögés… az őszi-téli időszak kellemetlen velejárói – írja a Gyógyhír Magazin.
Szerző: Dózsa-Kádár Dóra
Ősszel kezdődik az influenza és a nátha szezonja. Nem könnyű, sőt vizsgálatok nélkül sokszor nem is lehetséges megmondani, hogy a hasonló tüneteket mi okozza. Míg az influenza ellen védőoltással védekezhetünk, a nátha, megfázás tüneteit csak enyhíteni tudjuk. A nátha tüneteiért több száz különféle vírus lehet felelős, ezért nem szerezhetünk a nátha ellen védettséget.
Ezért nem gyógyítható a nátha
A betegség leggyakoribb kórokozója valamelyik rhinovírus, ez a vírus felel az esetek csaknem feléért, de számos egyéb vírus is kiválthatja a jellegzetes tüneteket. Ezeket szinte mindenki ismeri, hiszen évente több alkalommal (kisgyermekek évente akár nyolcszor is) tapasztalhatjuk. Enyhe lefolyású betegség, mely cseppfertőzéssel terjed, és meglehetősen ragályos. Általában torokfájással kezdődik, orrfolyással, orrdugulással, majd száraz, ugató köhögéssel folytatódik. Magas lázzal ugyan nem jár, de hőemelkedés nagyon gyakran előfordulhat.
A nátha nem gyógyítható, tüneteinek enyhítésére orrcseppek és spray-k alkalmasak, a láz-, gyulladás- és fájdalomcsillapítók mellett. Az orrváladék fellazítása azért fontos, hogy azután a sűrű váladékot az orrból fújással, orrmosással vagy kisgyermekeknél orrszívó használatával el lehessen távolítani. Ezzel megelőzhetőek a másodlagos betegségek is, mint a középfülgyulladás vagy az arcüreggyulladás.
Allergia és influenza
Allergia vagy szénanátha is okozhat hasonló tüneteket, azaz könnyezést, szemviszketést, tüsszögést, de torokfájás nélkül. A szénanátha tünetei hosszabb ideig tartanak, szemben a megfázás általában egyhetes lefolyásával.
Az influenza jellemzően magas lázzal jár, fejfájás, izomfájdalmak, száraz köhögés, levertség és gyöngeség kíséri. A torokfájás ritka, és csak az esetek 30-50%-ban jelenik meg orrfolyás, orrdugulás. Szövődményei főleg kisgyermekek, idősek és krónikus betegségben szenvedők esetében veszélyesek.
Forrás: Gyógyhír Magazin