Tavaly Hollandiában a rendfenntartó hatóságok 149 827 olyan esetet regisztráltak, amelyet „zavart viselkedést tanúsító emberek” okoztak, ez 6 százalékos növekedést jelent 2023-hoz képest – közölte az állami rendőrség csütörtökön.
A zavart viselkedésű emberekkel kapcsolatos esetek száma évek óta emelkedik. A rendőrség az egyébként is szűkös kapacitásának egyre nagyobb részét fordítja ezekre a riasztásokra, ezért sürgeti a kormányt, hogy fektessen be a mentális egészségügyi ellátásba.
A mentális problémákkal küzdő emberekkel kapcsolatos esetek többségében olyan személyekhez hívják a rendőrséget, akik segítségre vagy gondoskodásra szorulnak. A rendfenntartó hatóságok azonban nem rendelkeznek a kellő szakképzettséggel ezekben az esetekben, ezért igénybevételük sokszor nem a leghatékonyabb megoldás”
– nyilatkozta Martin Sitalsing, az észak-hollandiai tartomány rendőrfőkapitánya a NOS napilapnak.
Hozzátette, hogy a rendőrség szeretné, ha állandó mentálhigiénés szakember dolgozna az irányítóközpontjaikban, valamint a tűzoltóság és a mentőszolgálat mellett is. Bár történtek kísérletek arra, hogy egészségügyi dolgozók értékeljék az eseteket, Sitalsing szerint ezek mindig meghiúsultak, mert nem tisztázott, ki fedezné a költségeket.
Felhívta a figyelmet, hogy sokkal több figyelmet kell fordítani a segítségnyújtásra és gondozásra, hogy megelőzzék az ilyen helyzeteket.
A kormánynak abszolút prioritásként kell kezelnie ezt, és elegendő forrást kell biztosítania rá. Sok idő és erőforrás takarítható meg azáltal, ha a megfelelő segítséget a megfelelő időben küldik ki „
– jelentette ki.
Arra is rámutatott, hogy az egyes, zavart viselkedésű emberekkel kapcsolatos esetek súlyosabb bűncselekményekhez is vezetnek.
Példaként említette, hogy tavaly márciusban a kelet-hollandiai Ede városában egy fiatal férfi több órán keresztül túszként tartotta fogva egy helyi bár vendégeit. Az elkövető pszichés zavarokban szenvedett, korábban szexuális zaklatás áldozata volt.
Forrás: MTI