Serdülőknél egyértelmű összefüggést tártak fel a közösségi médiahasználat és a táplálkozási zavarok között – írja az Orvostovábbképző Szemle Online.
A Study, Eating and Weight Disorders – Studies on Anorexia, Bulimia and Obesity folyóiratban szeptember 4-én jelent meg a University of Toronto kutatóinak cikke, amelyben összefüggést állapítottak meg a túlzott online időtöltés és a testképzavarok, valamint az étkezési zavarok között – ide tartozik többek között az elhízás miatti aggodalom, az önértékelés testsúlyhoz kötése, a súlygyarapodás megelőzésére irányuló kompenzációs viselkedés, a falásrohamok és a falásrohamok miatti szorongás.
A tanulmány időszerűségét az adta, hogy több felmérés szerint a 9-14 éves korú gyermekek, serdülők egyre több időt töltenek a képernyők előtt, különösen a közösségi média platformok felületein.
“A közösségi média elősegíti a kortársakkal való folyamatos összehasonlítást és az elérhetetlen testideáloknak való kitettséget, megfelelési kényszert” – nyilatkozta a cikk első szerzője, Dr. Jason M. Nagata. “Ez hozzájárulhat a saját testükkel szembeni elégedetlenséghez, az önbecsülés csökkenéséhez, valamint a testsúly kontrolljára irányuló olyan egészségtelen szokások felvételéhez, amelyek mind növelik az étkezési zavarok és más mentális egészségügyi problémák kialakulásának kockázatát.”
A problémás mértékű közösségimédia- és mobiltelefon-használat, amelyet a mindennapi életet rontó függőség is jellemez, az eredmények szerint összefüggésbe hozható az evészavarok tüneteivel. A közösségi média túlfogyasztása nemcsak a testideáloknak és az irreális összehasonlításoknak való kitettséget növelheti, hanem fokozhatja az impulzív viselkedést, megerősítheti a falásrohamok kialakulását, és hozzájárulhat a függőségi tendenciák kialakulásához.
Az eredmények egyértelműek voltak: minden egyes újabb óra képernyőidő és közösségi médiahasználat összefüggésbe hozható volt a súlygyarapodástól való félelem, a testsúllyal kapcsolatos önértékelés, a súlygyarapodás megelőzésére irányuló kompenzációs viselkedés, a falásrohamok és a falásrohamok okozta stressz kockázatának növekedésével a mérést követő második évben – írja a lap.
Forrás: otszonline.hu