A köznyelvben elterjedt „pacemaker” valójában többféle készüléktípust takar, és ezeket összefoglalóan szívritmus-szabályozó eszközöknek nevezzük. E készülékek fontos szerepet játszanak a szívritmuszavarok kezelésében.
A pacemaker (PM) egy egyszerűbb eszköz, amely a szív ritmusát szabályozza, ha a szív túl lassan ver. Az implantálható defibrillátor (ICD) életveszélyes ritmuszavarok és szívhalál esetén elektromos sokkot ad le, újraindítva ezzel a szívet. A szívritmus-szinkronizáló terápia (CRT) pedig bizonyos szívelégtelen betegek esetében használatos, hogy a szív bal és jobb kamráját összehangolja, így biztosítva a hatékonyabb szívverést.
A beültetés során az eszközöket a mellkas bőre alá helyezik el, leggyakrabban a bal oldalon, a kulcscsont alatt. Innen egy vénán keresztül vezetik az elektródákat a szívbe. A műtét után fontos a mozgás mihamarabbi megkezdése a gyógytornász által javasolt formában és mértékben. A korai mobilizáció elengedhetetlen, hiszen csökkenti az izomerővesztést és a vérkeringési problémákat!
A gyógyulás későbbi szakaszában a gyógytornász segít egy megfelelő mozgásprogram kialakításában, mivel a rendszeres aktivitás hozzájárul a gyorsabb rehabilitációhoz. Sporttevékenységek fokozatosan, a beültetést követően folytathatók, azonban ebben az esetben is elengedhetetlen a gyógytornásszal való konzultáció. Számos mozgásforma végezhető (például séta, futás, úszás, kerékpározás), kivéve azok, amelyek során a készülék sérülhet. A gyógytornász segíthet az egyéni igényekhez illeszkedő sportágak kiválasztásában és a biztonságos edzésprogram kialakításában.
Gépjárművezetés szempontjából fontos tudni, hogy a pacemaker (PM) esetén általában nincs korlátozás, míg ICD-beültetés után a vezetés engedélyezését mindig a szakorvos döntése határozza meg.
Összegzésképpen elmondható, hogy a megfelelő mozgás elengedhetetlen a sikeres felépüléshez. Nem kell félni a mozgástól! A gyógytornász szakértelme és az orvosi tanácsok követése segíthet abban, hogy a beültetést követően a páciens minél hamarabb visszatérhessen a megszokott életviteléhez, miközben minimalizálja a szövődmények kockázatát.
Szerző: Lencsés Tamás (MKT Kardiológiai Fizioterápia Munkacsoport)
Forrás: Magyar Kardiológusok Társasága