Az entorhinális kéreg elvékonyodása szoros összefüggést mutat a pénzügyi csalásoknak való bedőléssel, így ezek korán jelezhetik a kognitív hanyatlás veszélyét – írja az Orvostovábbképző Szemle Online.
A Cerebral Cortex folyóiratban szeptember 3-án jelent meg a Los Angeles székhelyű University of Southern California kutatóinak cikke, amelyben arról számoltak be, hogy idősebb emberek körében asszociációt mutattak ki a pénzügyi csalásoknak való bedőlés és az Alzheimer-kór kialakulásának valószínűsége között.
Az Egyesült Államokban közel 7 millió ember szenved Alzheimer-kórban, ami az ötödik vezető halálozási ok a 65 éves és idősebb populáció körében. Becslések szerint a betegség kezelése csak a 2024-es évben 360 milliárd dollár egészségügyi költséget emészt fel.
A mostani vizsgálatban a kutatók Duke Han professzor vezetésével összesen 97 résztvevő (50 év feletti személyek) agyának nagy teljesítményű MRI-vel végzett képalkotó vizsgálatával igyekeztek jobban megérteni a korai Alzheimer-kór és a pénzügyi sebezhetőség közötti kapcsolatot. A kutatók a halántéklebeny belső oldalán elhelyezkedő entorhinális kéregre összpontosítottak, egy olyan régióra, amely reléállomásként működik a hippokampusz – az agy tanulási és emlékezeti központja – és a mediális prefrontális kéreg között, amely az érzelmeket, a motivációt és más kognitív funkciókat szabályozza. Az Alzheimer-kórban gyakran ez az első olyan régió, amelyben változások mutatkoznak, és a betegség előrehaladtával jellemzően ez a réteg elvékonyodik. Az 52 és 83 év közötti vizsgálati résztvevők egyike sem mutatta még a kognitív károsodás klinikai jeleit, de mindegyiküknél MRI-vizsgálatot végeztek az entorhinális kéreg vastagságának mérésére. Emellett a kutatók egy standardizált eszközt, a Perceived Financial Exploitation Vulnerability Scale (PFVS) nevű skálát használták a résztvevők pénzügyi tudatosságának és a rossz pénzügyi döntésekre való fogékonyságának felmérésére, amit ők „pénzügyi kizsákmányolási sebezhetőségnek” vagy FEV-nek (Financial Exploitation Vulnerability) neveztek el.
A felnőttek FEV-jét és az entorhinális kéreg vastagságát összehasonlítva Han és kutatócsoportja szignifikáns asszociációt talált: a pénzügyi csalásokra érzékenyebbek vékonyabb entorhinális kéreggel rendelkeztek, és ez különösen igaz volt a 70 éves és idősebb résztvevőkre. Korábbi kutatások már összefüggésbe hozták a FEV-t az enyhe kognitív károsodással, a demenciával és az Alzheimer-kórral összefüggő bizonyos molekuláris agyi változásokkal.
Han szerint az eredmények döntő bizonyítékkal támasztják alá azt az elképzelést, hogy a FEV új klinikai eszköz lehet az idősebb felnőttek kognitív változásainak – gyakran igen nehezen észrevehető változásoknak – a kimutatására, írja a lap.
Forrás: otszonline.hu