Emlékérmét bocsát ki az MNB a Magyar Gyermekorvosok Társasága alapításának 100. évfordulója alkalmából

0

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) „Magyar Gyermekorvosok Társasága” megnevezéssel 3 ezer forint névértékű színesfém emlékérmét bocsát ki az alapításának centenáriumát ünneplő társaság ma kezdődő jubileumi nagygyűlésén, Debrecenben. 

A Magyar Gyermekorvosok Társasága hazánk egyik legjelentősebb gyermekgyógyászati tudományos szervezete, melynek megalakulását Bókay János elnöklete alatt Flesch Ármin, Heim Pál és Torday Ferenc gyermekgyógyászokból álló bizottság készítette elő – idézték fel a közleményben.

A társaság a 1924. december 14-i alakuló ülése óta szolgálja a gyermekek egészségét és jólétét.

Az elmúlt évszázad során mintegy 15 millió gyermek egészségének megőrzéséhez járultak hozzá, és bár a gyermekorvosi szakma rengeteget fejlődött, azok az alapelvek, amelyekre a társaság épült – a tudományos ismereteken alapuló gyógyítás, gyermekek egészségének védelme, a családok támogatása és a szakmai közösség összefogása – ma is irányadóak számára

– hangsúlyozták.

A Horváth Andrea iparművész által tervezett emlékérme előoldalán a kötelező alaki kellékek mellett a Magyar Gyermekorvosok Társasága tudományos alapú gyógyító tevékenységére utaló kompozíció szerepel, két szakkönyvön nyugvó fonendoszkóp ábrázolásával.

Az emlékérme hátoldalán központi motívumként egy csecsemőt vizsgáló doktornő ábrázolása látható, mely kompozíciójában utal a társaságnak az életkép mellett látható hivatalos emblémájára is. A felső félkörirat a társaság teljes nevét jeleníti meg, míg az emlékérme üzenete annak jelmondatát, valamint a kibocsátás aktualitását is tükröző „100 ÉVE A GYERMEKEK GYÓGYÍTÁSÁÉRT” alsó félkörirattal válik teljessé. A félköriratokat mindkét oldalon egy-egy szív motívum köti össze – áll a tájékoztatóban.

Az emlékérme 75 százalék réz, 4 százalék nikkel és 21 százalék cink ötvözetből készült. Az emlékérme széle recézett, súlya 16 gramm, átmérője 34 milliméter. Az emlékérméből 10 ezer darab készíthető proof-like kivitelben.

A jegybank felhívja a figyelmet arra, hogy az emlékérme elsődleges szerepe az értékközvetítés és a figyelemfelhívás, mindennapi fizetési forgalomban való használata kerülendő, az érmén szereplő névérték a gyűjtői érték megőrzését szolgálja. Az emlékérme – a rendelkezésre álló készlet függvényében – a kibocsátást követő egy évig névértéken vásárolható meg.

Forrás: MTI

Leave A Reply

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com