A brit egészségügyi ellátórendszerre olyan hatást gyakorolt a koronavírusjárvány, mintha az országot véget nem érő terrortámadás-sorozat érte volna – mondta egy vezető szakértő a járvány előzményeinek, következményeinek és kormányzati kezelési módjának feltárását célzó brit vizsgálat csütörtöki munkanapján.
A tavaly nyáron kezdődött vizsgálat, amelyet Heather Hallett, az angol fellebbviteli bíróság nyugalmazott bírája vezet, várhatóan 2026-ig tart, és több különálló részből – hivatalos elnevezéssel modulból – áll.
A jelenleg folyó harmadik vizsgálati modul csütörtöki meghallgatásán Kevin Fong, a neves University College London (UCL) egyetem orvosprofesszora – aki a járvány elhatalmasodása idején a brit állami egészségügyi szolgálat (NHS) vészhelyzeti főtanácsadója volt – kijelentette: Nagy-Britannia a második világháború óta nem élt át a koronavírus-járványhoz mérhető súlyosságú országos veszélyhelyzetet.
Fong professzor elmondta: jelen volt orvosként a londoni Soho negyedben az 1999-ben, vasszögekkel megrakott pokolgépekkel elkövetett terrortámadás helyszínén, és sürgősségi osztályon dolgozó orvosként fogadta a 2005. július 7-i öngyilkos terrormerénylet sérültjeit, de egyik támadás következményei sem voltak hasonlíthatók ahhoz, amit a kórházak a koronavírusjárvány minden egyes napján átéltek.
A 2005. július 7-i támadást elkövető négy iszlamista öngyilkos merénylő három londoni metrószerelvényen és egy emeletes városi buszon robbantott pokolgépeket, saját magukkal együtt 56 embert megölve és több mint hétszázat megsebesítve.
A Soho egyik pubjában és több más londoni városrészben szöges pokolgépekkel 1999 tavaszán elkövetett rasszista indíttatású merényletekben – amelyeket egy neonáci szimpatizáns hajtott végre – hárman meghaltak, 140-en súlyosan megsérültek.
Kevin Fong professzor a vizsgálat csütörtöki meghallgatásán elmondta: NHS-tanácsadói minőségében hozzávetőleg negyven kórház intenzív részlegét látogatta meg a járvány csúcspontján, és járt olyan intézményekben, amelyekben olyan mértékű volt a halálozás, hogy elfogytak a halottas zsákok.
Egyik ilyen látogatása során, 2020 decemberében egy angliai kórház intenzív osztályának főorvosa úgy fogalmazott: a kórházak olyan helyzetbe kerültek, mintha a járvány kezdete óta minden egyes nap terrortámadás érte volna az országot, ráadásul úgy, hogy nem is lehetett tudni e „terrortámadások” megszűnésének idejét – mondta a csütörtöki meghallgatáson a UCL professzora.
A vizsgálóbizottság egy köztes jelentést már a nyáron közzétett, és ebben súlyos bírálatokat fogalmazott meg a nagy-britanniai koronavírusjárvány kormányzati és szakhatósági kezelésének módjáról.
A 240 oldalas dokumentum megállapította egyebek mellett, hogy a sürgősségi tervezésért felelős intézményeket és struktúrákat „útvesztőhöz mérhető bonyolultság” jellemezte, és „stratégiai léptékű, végzetes hibák” történtek az országot fenyegető kockázatok megítélésében, megelőzésében és kezelésében.
A brit egészségügyi minisztérium adatai szerint Nagy-Britanniában 2020 óta csaknem 25 millió koronavírus-fertőződést azonosítottak szűrővizsgálatokkal, a halálos áldozatok száma meghaladta a 226 ezret.
Forrás: MTI