Az elmúlt években földrajzilag hol fordult elő a legtöbb kullancs okozta megbetegedés, melyek hazánkban a nagy fertőzéskockázatú területek? Ezeket a kérdéseket foglalta össze a Webbeteg.
A kullancs által terjesztett betegségek tekintetében az utóbbi évtizedek esetszámai alapján Magyarország közepesen fertőzött országnak mondható. Évente 1200-1600 diagnosztizált Lyme-kór fertőzés történik, az enyhébb teleket követő években az átlagtól jellemzően magasabb az esetszám.
A kullancs által terjesztett betegségek májustól szeptemberig fordulnak elő a legnagyobb számban, amikor az éghajlati viszonyok a kórokozót terjesztő kullancsok életfeltételeinek, szaporodásának kedveztek. Minden évszakban érdemes azonban figyelni az esetleges tünetekre, hiszen fertőzött kullanccsal kisállatok közvetítésével is találkozhatunk, illetve az is előfordulhat, hogy hónapokkal a megfertőződés után figyelünk csak fel a betegség tüneteire.
Területenkénti megbetegedések
A betegséget okozó kullancsok előfordulása nagy területi különbségeket mutat, ugyanakkor Magyarország bármely részén találkozhatunk fertőzött élősködővel. Az elmúlt évek adatai alapján a legtöbb évre igaz volt, hogy minden megyéből jelentettek Lyme-kór fertőzést.
A kullancs által terjesztett betegségek szempontjából az alábbi kockázatokkal kell számolni Magyarország egyes tájegységein az elmúlt évek betegszámai alapján.
1. Fokozottan fertőzött terület:
- Nógrád vármegye (elsősorban a Cserhát, kevésbé a Mátra)
- Zala vármegye nagy része,
- Somogy vármegye (elősorban a megye középső és déli része)
- Vas vármegye (elsősorban a megye déli, Zalával határos része)
- Győr-Moson-Sopron (kizárólag a vármegye nyugati, Ausztriához közeli része)
- Budapest környéke (Budai-hegység, Pilis, Gödöllői-dombság)
2. Magasabb fokú fertőzöttség:
- Veszprém vármegye (Bakony)
- Komárom-Esztergom vármegye (kizárólag annak keleti része, Gerecse)
- Tolna vármegye
- Heves vármegye (Mátra, Bükk)
- Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye (Bügg, Aggteleki-karszt, Zemplén)
3. Kevésbé fertőzött területek:
- Baranya vármegye
- Fejér vármegye
- Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom kisalföldi területei
- Alföld: valamennyi alföldi vármegye a kis mértékben fertőzött területek közé tartozik, ám itt is fordulnak elő fertőzések.
A Lyme-kór és a kullancsencephalitis területi előfordulása nem teljesen azonos. Zala és Somogy vármegye mindkét megbetegedés statisztikáiban az elsők között szerepel, de a Lyme-kór esetében hasonlóan fertőzött területnek számít a Nyugat-Dunántúl többi része, Budapest környéke és az Északi-Középhegység is.
Európai úticélok esetén
A kullancsokkal leginkább fertőzött területek közé tartozik Németország déli része, Csahország, Szlovénia, a balit államok, Beloruszia. Részben fertőzött Magyarország mellett Ausztria, Lengyelország, Albánia, Oroszország, Svájc, de szórványosan előfordulnak más államokban is. A magyar turisták által gyakran látogatott Horvátországban a tengerparti területeken nem jellemző a kullancsok előfordulása. A tervezést nehezíti, hogy számos országból nem állnak rendelkezésre megbízható adatok (pl. Románia, Ukrajna) – írja a lap.
Forrás: Webbeteg