Ahogy egyre több születésnapot élünk meg, úgy merül fel egyre gyakrabban a kérdés bennünk, hogy mikortól számítunk majd idős embernek, és mivel fog ez járni – írja a témáról a Magyar Kardiológusok Társasága.
Bizonyára sokan elégedetten nyugtázzák, hogy az általánosan elfogadott nemzetközi besorolás (WHO) csak a 75 év felettieket tekinti idősnek.
– 50-60 év: áthajlás kora
– 60-75 év: idősödés kora
– 75-90 év: időskor
– 90 év felett: aggkor
– 100 év felett: matuzsálemi kor
Ötvenen túl
Nagyjából ez az az életkor, amikor a legtöbb ember teherbírása többé-kevésbé csökkenni kezd. Romlik a látás, hallás, állandóvá válnak egyes panaszok, mozgásszervi eltérések alakulnak ki, az izmok ereje és tömege csökkenni kezd, ez akár a 30 százalékot is elérheti. Ez a korosztály már valamilyen krónikus betegsége miatt gyakran gyógyszerszedésre kényszerül, a többi között például a magas vérnyomás, a keringési zavarok, az időskori cukorbetegség okán.
Egészségtudatosság és javuló életminőség jellemzi az 50 feletti korosztályt
Egészségtudatosság és „általánosan javuló életminőség” jellemzi az 50 feletti korosztályt – állapította meg kilenc év után megismételt közvélemény-kutatásában az Ipsos országos, ezer ember megkérdezése alapján készült elemzésében.
Az MTI-hez eljuttatott közleményben azt írták, hogy személyesen, a válaszadók otthonában a múlt év őszén felvett interjúk segítségével vizsgálták az „érett korú” lakosság életstílusát, költéseit, médiafogyasztását.
A felmérést összegezve megállapították: „nem feltétlenül az életkor, inkább olyan mérföldkövek, mint a nyugdíjba vonulás, a gyerekek kirepülése, illetve a nagyszülővé válás jelent éles határvonalat a korosztály életvitelében”. Korántsem 50, inkább 65 év körül érezhető éles átrendeződés a kiadásokban, szabadidős tevékenységekben, illetve visszaesés a mobilitásban, egészségi állapotban – tették hozzá.
Általánosan javuló életminőség, egészségtudatosság mérhető az 50 év felettieknél. A vizsgált generáció csaknem fele mindig szakít időt valamilyen mennyiségű mozgásra annak érdekében, hogy megőrizze egészségét. Az érett korúak több mint harmada érzi úgy, hogy most egészségesebben táplálkozik, mint régebben, ötödük pedig odafigyel az elfogyasztott ételek kalóriarétékére is.
Az elmúlt kilenc évben mért változás szembetűnő, még ha tömegesen nem is terjedt el a vegetáriánus életmód, vagy az étel összetevőinek ellenőrzése a korosztályban – jegyezték meg az elemzésben.
Egyre fiatalosabbak az ötvenesek
Azt is megállapították, hogy „az emelkedő születéskor várható átlagos élettartamnak és a csökkenő születési számnak köszönhetően a világ egyre több országában, így Magyarországon is öregszik a társadalom. Az öregség fogalma relatív – állapították meg -, az 50 év feletti korosztály jelentősen fiatalabbnak érzi magát, mint a valós életkora. A tényleges és az érzékelt életkor között átlagosan hét év különbség van. A kor előrehaladtával egyre nyílik az olló, valamint megfigyelhető, hogy a tudatosabb, az egészségükkel többet foglalkozó generációtagok még az áltagosnál is nagyobb különbséget jeleznek a valós és az érzékelt életkoruk között – áll a közleményben.
Forrás: MKT