Napjainkban, világszerte több mint 500 millió embert érint a cukorbetegség. Az érintettek közel fele nem is tud arról, hogy cukorbetegsége van. Ez a körülmény azonban a súlyos szövődmények kialakulásának kockázatnövekedését eredményezheti. Szívroham, veseelégtelenség, májkárosodás, alsóvégtag-amputáció, szexuális funkciók károsodása, szélütés, látásromlás/látásvesztés.
A cukorbetegség gyakori, jelenleg 10 emberből 1 cukorbetegséggel él. A cukorbetegséggel élők számának növekedése egyre jobban terheli az egészségügyi ellátórendszereket, megnehezítve azt, hogy a cukorbetegséggel élők vagy annak fokozott kockázatával rendelkezők ellátása és oktatása megfelelő legyen.
Cukorbetegség gyanúját keltő, figyelmeztető jelek:
- homályos látás
- fokozódó szomjúságérzés
- nem szándékos testsúlycsökkenés
- gyakori vizelés
- fáradékonyság
- lassan gyógyuló sebek
- gyakori fertőzések
- lábakban/kezekben jelentkező fonákérzés, bizsergés, zsibbadás.
Ezek a figyelemeztető jelek lehetnek enyhék, vagy azok hiányozhatnak is 2-es típusú cukorbetegség esetén.
A 2-es típusú cukorbetegség kockázati tényezői (rizikófaktorai):
- cukorbetegség előfordulása a családban
- egészségtelen étkezési szokások
- testmozgás hiánya
- túlsúly/elhízás
- életkor (életkor előrehaladtával nő
- magasvérnyomás-betegség
- etnikai hovatartozás
- nőknél terhességi cukorbetegség az előzményi adatok között
- az anya nem megfelelő táplálkozása a várandósság alatt
A cukorbetegség hosszú évekre elnyúló tartama alatt a cukorbetegséggel kapcsolatos napi teendők terén a betegeknek legtöbbször saját maguknak kell döntést hozniuk. Ezért van nagy jelentősége annak, hogy a betegek naprakész ismeretekkel rendelkezzenek betegségükről és a kezelési lehetőségekről.
A cukorbetegséggel élők számának növekedése egyre nagyobb terhet ró az egészségügyi szakemberekre. A rendelkezésükre álló, korlátozott idejüket úgy kell beosztaniuk, hogy a lehető legjobb ellátást nyújtsák a nagy számú cukorbeteg számára.
A cukorbetegség gyakorisága világméretekben egyre nő, 2030-ban már 9 emberből 1 ember cukorbeteg lesz. A cukorbetegek közel 50%-ánál a diabéteszt nem diagnosztizálták, azaz majdnem minden második cukorbeteg esetében a betegség úgy zajlik, hogy azt nem ismerték fel.
A cukorbeteg-ellátással kapcsolatos célok, amelyeket 2030-ig el kell érni:
- Első cél: a cukorbetegek 80 %-ában megfelelő időben ismerjék fel a diabéteszt.
- Második cél: az ismert cukorbetegek 80 %-a megfelelően tudja kontrollálni a vércukorszintjét.
- Harmadik cél: az ismert cukorbetegek 80 %-a jól tudja kontrollálni a vérnyomását.
- Negyedik cél: a 40 év feletti cukorbetegek 60 %-a részesüljön sztatinterápiában (kapjon vérzsírszintet csökkentő gyógyszeres kezelést).
- Ötödik cél: Az 1-es típusú cukorbetegséggel élők 100 %-a jusson hozzá megfizethető inzulinkezeléshez és a vércukor-önellenőrzés lehetőségéhez.
Forrás: Magyar Diabetes Társaság