Hamarosan itthon is elkezdődhet az immunizálás a Pfizer-BioNTech frissített, koronavírus elleni vakcinájával. Van azonban néhány kérdés, amivel mindenkinek érdemes tisztában lennie, aki az új oltóanyagot szeretné kérni – írja a Házipatika.
Miben különböznek a frissített vakcinák az eredetitől?
A Pfizer-BioNTech és a Moderna új oltóanyaga az eredeti vakcinákhoz hasonlóan szintén mRNS-alapú. Azonban ezek már kétkomponensűek (bivalensek): vagyis nemcsak a vuhani vírustörzs tüskefehérjét kódoló mRNS-ét tartalmazzák, hanem az omikron variáns egyes alváltozataiét is. Ahogy arról korábban írtunk, a Pfizer frissített vakcinája az omikron variáns BA.1-es alváltozatának, a Moderna új oltóanyaga pedig a BA.4-es és a BA.5-ös alváltozatának tüskefehérjét kódoló mRNS-ét tartalmazza hatóanyagként. (Statisztikák szerint 2022 augusztusa óta világszerte két omikron-alváltozat, a BA.4 és BA.5 domináns. Az Egyesült Államokban jelenleg az új fertőzések 89 százalékáért a BA.5, 11 százalékáért pedig a BA.4 alváltozat felelős.)
Hogyan váltanak ki immunválaszt a kétkomponensű vakcinák?
A koronavírus-fertőzés során a szervezetbe kerülő SARS-CoV-2 vírus a tüskefehérjét használja arra, hogy előbb megtapadjon, majd bejusson a sejtjeinkbe. A vakcina hatására a tüskefehérje ellen semlegesítő antitestek termelődnek, amelyek a tüskefehérjéhez kötődve megakadályozzák, hogy a vírus behatoljon a sejtekbe. Amikor a koronavírus az immunvédelem kikerülése céljából mutálódik, a korábbi változatok ellen termelődő antitestek már nem képesek hatékonyan kötődni a megváltozott tüskefehérjéhez. A kétkomponensű vakcinák azzal, hogy az omikron egyes alváltozatainak tüskefehérjét kódoló mRNS-ét tartalmazzák, éppen azt akadályozzák meg, hogy a vírus kikerülhesse a korábbi változatok ellen – vakcinálással vagy megfertőződés révén – kialakult immunvédelmet. Bivalens vakcinát egyébként más területen is használnak: például a méhnyakrák kialakulásáért felelős humán papillomavírusok különböző típusai ellen.
Milyen hatékonyan védenek a megfertőződéstől?
Ez az a kérdés, amire mindenki szeretné tudni a választ. De erre egy ideig valószínűleg még várnunk kell, ugyanis egyelőre nincsenek kétkomponensű koronavírus elleni vakcinákkal kapcsolatos releváns humán klinikai vizsgálati eredmények. Így arról is csak találgatni lehet, hogy mennyire hatékonyan képesek megelőzni az újrafertőződést, és alkalmasak lehetnek-e a hosszú távú immunvédelem kialakítására.