A kullancsoknak világszerte közel 900 faja ismert, ezek közül hazánkban körülbelül 50 fordul elő. A pókszabásúak osztályának egyik rendjébe, az atkafélék közé tartozó kullancs legnépesebb hazai csoportja az Ixodes nemzetség, a legismertebb faj a közönséges kullancs (Ixodes ricinus).
Április elejétől egészen késő őszig találkozhatunk kullancsokkal a lombhullató erdőkben, a magas fűben, avarban, bokros területeken, szántóföldi növények között vagy akár a kertünkben is. Előfordulhatnak még vizes területeken, nádasban, sásosban. A kullancsok nehezen viselik a tűző napot, az alacsony füvet, a fenyőerdőt és 1500 méter felett sem kell kullancstámadástól tartanunk. Magyarországon a kullancsok szempontjából fokozottan veszélyes területnek számít Vas, Zala, Somogy, Győr-Moson-Sopron és Nógrád megye, a Balaton-felvidék, valamint Budapest és annak agglomerációja.
A kullancsok vérszívásra specializálódtak, szájszervük, a csáprágó nagyfokú rögzülést biztosít a gazdaállatba, míg nyáluk fájdalomcsillapító és véralvadásgátló anyagot tartalmaz. A növényekhez a hátsó lábaikon lévő apró karmok segítségével tapadnak meg. Érzékszerveik fejlettek, képesek érzékelni a hőt, a testszagokat, a kilélegzett szén-dioxidot, sőt az apró rezdüléseket is.
Elsősorban emlősök és madarak, de előfordul, hogy hüllők és kétéltűek bőrében is megkapaszkodnak, ahol megkeresik a legvékonyabb bőrréteget és elkezdik a vérszívást. A vérszívás akár több napig is eltarthat, ami alatt a kullancs testének akár tízszeresére is megduzzadhat. A vérrel telt állat elhagyja a gazdaállatot, majd később keres egy újabb áldozatot. Ez a folyamat igen jelentős járványügyi szempontból.
A kullancsok számos betegség kórokozóját terjeszthetik, ezek lehetnek vírusok, baktériumok és egysejtűek. Hazánkban leggyakrabban a Lyme-kór és vírusos agyvelőgyulladás kórokozója okoz betegséget.
A Lyme-kórt elsősorban a kullancsok terjesztik, fertőzhet azonban szúnyog, bögöly, szarvas, egér, erdei vadállat, kutya stb. Kullancs esetében a kórokozó átviteléhez minimum 24-48 óra szükséges. A baktérium szervezetbe jutását követő 3-30 nap elteltével a csípés környékén növekvő, közepén halványodó piros folt jelenik meg. Az esetek többségében enyhe fájdalom, illetve a közeli nyirokcsomók megduzzadása is megfigyelhető. Előrehaladott állapotban jelentkezhet ízületi fájdalom, szívritmuszavar, fejfájás, tumorszerű, lilásvörös elváltozás például a fülcimpán vagy a mellbimbó környékén. Ilyen esetekben nagy dózisú, szokásosnál hosszabb ideig tartó antibiotikumkezelés szükséges.
A legtöbb állatról emberre átvitt vírusos megbetegedést hazánkban a kullancsencephalitis-vírus okozza, azonban ismertek kecsketej által közvetített megbetegedések is. A fertőzés gyakran tünetmentes, míg máskor a tünetek két stádiumban jelentkeznek. A kullancscsípést követő 7-14 nap között láz, levertség, fejfájás, influenzára hasonlító ízületi fájdalmak jelentkeznek, majd körülbelül egy hét tünetmentes időszak következik, később ismét magasabb láz, fejfájás, hányinger, hányás, tarkómerevség, súlyosabb esetben komoly idegrendszeri zavarok, eszméletvesztés, légzésbénulás is bekövetkezhet. A vírus a vér- és nyirokkeringés útján a központi idegrendszerben okoz drasztikus elváltozást, gyulladást, nem megfelelő kezelés esetén akár halálos is lehet. A vírusos agyvelőgyulladásra specifikus kezelés nincs, a terápia mindig a fellépő tünetek kezelését célozza meg. A vírus okozta encephalitis ellen létezik védőoltás, ennek beadása 10-14 éves kor között javasolt. Az immunizálást 3 évenként ismételni kell.
A kullancsok ellen megvédhetjük magunkat, több hatékony szerrel is, melyek krém, spray, de már golyós stift formájában is elérhetők. Ha kullancsot találunk a bőrünkben, a fertőzésveszély elkerülése érdekében minél hamarabb távolítsuk el csipesszel vagy körömmel, vigyázva arra, hogy nem nyomjuk szét a potrohát. Nem kell megijedni ha a kullancs ormánya beleszakad a bőrbe, mert kilökődik! A legfontosabb azonban, hogy minden szabadban eltöltött idő után nézzük át gyermekeink, családtagjaink bőrét, és ne feledkezzünk meg a házi kedvenceinkről sem!
1 hozzászólás
Józsa Emese liked this on Facebook.