Svéd egészségügyi dolgozók arról számoltak be, hogy enyhe COVID fertőzésük után 8 hónappal még mindig vannak tüneteik: leggyakrabban csökkent szaglás- és ízérzés, nehézlégzés és fáradtság – olvasható az OTSZ Online cikkében.
Kulcsszavak: COVID-19, késői tünetek, szaglásvesztés, ízérzés vesztés, nehézlégzés, fáradtság, kognitív funkciók.
A 2021. áprilisában a JAMA-ban megjelent svéd tanulmány szerint az egészségügyi dolgozók jelentős része az enyhe COVID-19 fertőzés után sokáig elhúzódó tünetekről szaglás és az ízlelés elvesztéséről számolt be, ugyanakkor nem észleltek kognitív problémákat („brain fog”: memória vesztés, koncentráció hiány), amelyek igen gyakran társulnak az u.n. hosszútávú („long-haul”) COVID-19-dal. A tünetmentesen lezajlott COVID-fertőzés után nem emelkedett a hosszú lefolyású tünetek kockázata.
A jelenlegi eredmények a folyamatban lévő, a fertőzés nyomán kialakuló immunitást figyelő COMMUNITY (COVID-19 Biomarker and Immunity) vizsgálatból származnak. A vizsgálatba 2020. április 15. és május 8. között bevont egészségügyi dolgozóknál 4 havonként vér-tesztet végeznek. Összehasonlították a (legalább 8 hónappal korábban) enyhe COVID-on átesett 323 kórházi dolgozó tüneteit a 1072 olyan dolgozó tüneteivel, akiknél a vizsgálat során nem alakult ki COVID. Az előzetesen COVID-fertőzésen étesettek 26%-ánál jelentkezett valamilyen tünet mérsékelt/súlyos formában, és legalább 2 hónapig tartott – míg a kontrollcsoportban csak 9%-ban fordult ez elő. Az enyhe tüneteket mutató COVID-fertőzöttek átlagos életkora 43 év volt, 83%-uk volt a nő – a nem fertőzött kontroll csoport átlagéletkora 47 év volt, és 86%-uk volt nő.
A teljes tartalom ide kattintva tekinthető meg.
Forrás: otszonline.hu