A cukorbetegség gyakori szövődménye a vese megbetegedése. A végstádiumú veseelégtelenséget is az esetek nagy részében a diabétesz okozza, ezért is érdemel külön figyelmet a veseműködés a cukorbetegek gondozásánál. Azoknak a diabéteszeseknek, akiknek a családjában már előfordult cukorbetegség okozta vesebántalom, nagyobb az esélyük, hogy náluk is jelentkezni fog.
A vese kiserei fala átereszti a vérből kiválasztott kis molekulájú salakanyagokat (pl.kreatinint), azonban visszatartja a szervezet számára értékes nagy molekulájú anyagokat (pl.albumint és más fehérjéket). A cukorbetegség a vesefunkció romlásához vezet, mely kezdetben csak kisfokú fehérjevizelést, később dialízist vagy veseátültetést igénylő veseelégtelenséget okozhat.
A diabétesz nefropátia kialakulását több tényező is befolyásolja, mint például genetikai hajlam, a cukorbetegség fennállásának időtartama, kor, vagy egyes kísérőbetegségek. Míg az 1-es típusú (fiatalkori) cukorbetegségnél 5-15 évvel kell számolni a nefropátia kialakulásával, addig a 2-es típusú cukorbetegség ennél jóval korábban, akár a diabéteszt megelőző állapotokban is kialakulhatott.
Mivel a cukorbetegség vesekárosító hatása kezdetben tünetmentes, a vizelet fehérjetartalmát már a diabétesz megállapítását követően laborvizsgálattal ellenőrizni kell. Vesebántalom áll fenn, amennyiben a vizelettel kiválasztott albumin mennyisége háromból két vizsgálat alapján kórosan magas. A betegség a későbbi stádiumaiban a láb és a boka duzzadását (ödéma), gyengeséget, étvágytalanságot, émelygést, álmatlanságot, alvászavart, zavartságot, összpontosítási nehézséget okozhat, mely tünetek a betegség előrehaladásával fokozatosan súlyosbodhatnak.
A vesevédelem érdekében a cukorbetegek vérnyomását többféle vérnyomáscsökkentő egyidejű szedésével lehetőleg 130/80 Hgmm alatt javasolt tartani, még idős korban is. Egyes vérnyomáscsökkentőknek vesevédő hatásuk is van, magas vérnyomású cukorbetegeknek ezek a fajta gyógyszerek segíthetnek.
A megfelelő étrend és életmód kedvező hatásán keresztül védi a vesét. A dohányzás súlyosan károsítja a vese ereit, ezért annak elhagyása a legfontosabb tényező. A diabéteszes vesebeteg számára dietetikus által összeállított étrend javasolt, mert nemcsak szénhidrátokat és zsírokat, hanem fehérjedús ételek sem ehet a beteg korlátlanul. A fehérjében és vasban szegény étrend lassítja a vesebántalom kialakulását, előrehaladását. Kerülendő még a folsav, a B6-vitamin és a B12-vitamin pótlása.
6 hozzászólás
Máté Józsefné liked this on Facebook.
Erzsi Kercza liked this on Facebook.
Istvánné Fülep liked this on Facebook.
Éva Kelemen liked this on Facebook.
Józsa Emese liked this on Facebook.
Varga Ágnes liked this on Facebook.