Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vészhelyzeti bizottsága január 14-i ülését követően ajánlásokat tett közzé a tagállamok számára, és egyelőre azt javasolta, hogy az új típusú koronavírus-járvány miatt még ne vezessék be a vakcinaútlevél követelményét – számol be a turizmus.com.
A szakértői testület ülését a koronavírus korábbinál sokkal fertőzőbb mutációinak gyors terjedése miatt kellett a tervezettnél két héttel korábban összehívni. A WHO oldalán azt írják, a COVID-19 járvány továbbra is a nemzetközi aggodalomra okot adó közegészségügyi vészhelyzetet (PHEIC) jelent.
A bizottság megvizsgálta a COVID-19-et okozó vírus újonnan megjelenő változatait, valamint mérlegelte az oltási bizonyítványok és a negatív vírusteszt, illetve a vakcinaútlevél bevezetésének kérdését a nemzetközi utazásoknál.
A legnagyobb problémát az új variánsok megjelenése okozza
Az utóbbi hetekben a koronavírus két – jóval fertőzőbb – angol, továbbá dél-afrikai variánsa is elterjedt a világ legalább ötven országában. Emellett Japán vasárnap jelentette be, hogy vírus egy további mutációját azonosították, amely eredetileg a brazil Amazonas-őserdő vidékéről származhat. Egyelőre nem tudni, hogy mennyivel alacsonyabb vagy magasabb a fertőzőképessége az új mutációknak az eddig ismert variánsoknál.Az oltásokkal kapcsolatban a bizottság hangsúlyozta az egyenlő hozzáférés szükségességét a COVAX eszközön keresztül, valamint a technológiaátadást a globális termelési kapacitás növelése érdekében.
Vakcinaútlevél: a WHO egyelőre nem ajánlja
Tekintettel arra, hogy az oltások hatása a járvány átvitelének csökkentésére egyelőre ismeretlen, és az oltások jelenleg csak korlátozott mennyiségben állnak rendelkezésre, a bizottság egyelőre azt javasolta, hogy az országok ne követeljék meg az oltás igazolását a külföldről beutazóktól, vagyis ne vezessék be az úgynevezett vakcinaútleveleket, mielőtt az oltóanyag szélesebb körben is elérhetővé válik.
Forrás: turizmus.com