A megfelelő vérnyomáscsökkentéssel, és a célérték elérésével a stroke kialakulásának kockázata 35-40%-kal, az akut miokardiális infarktus 20-25%-kal és a szívelégtelenség kialakulásának esélye pedig 50-55%-kal csökkenthető. Napjainkban a magas vérnyomással szenvedő betegek kezelésekor a vérnyomás értékének csökkentése, a célérték elérése mellett az egyénre szabott kardiovaszkuláris rizikó maximális csökkentése a cél.
A hypertonia gyógyszeres kezelésének megválasztásakor az esetek zömében két vagy több vérnyomáscsökkentő szer, gyógyszer-kombináció együttes alkalmazása szükséges a megfelelő vérnyomáskontroll eléréséhez. Ezek a gyógyszer csoportok különböző módon hatnak. Kifejthetik hatásukat közvetlenül a szívre, a verőerek hajszálérrendszere előtti szakaszára, de hathatnak a vesék, vagy a víz- és sóháztartás befolyásolása útján is.
Vérnyomáscsökkentő hatása van a béta-blokkolóknak, a kalcium-antagonistáknak, az ACE-inhibitoroknak és a vizelethajtóknak.
Béta-receptor blokkolók
Stressz esetén a szimpatikus idegrendszer idegvégződéseiben adrenalin, noradrenalin, és hasonló anyagok szabadulnak fel, melyek szapora szívműködést, izzadást, vérnyomás emelkedést okoznak. Ha ez sokáig tart, tartós terhelést jelent a keringés számára, amely komolyabb következményeket okozhat. A béta-blokkolók hatására csökken a szívfrekvencia, nő az oxigénellátás, tágulnak az erek, és ezen hatások eredményeképpen a vérnyomásunk is csökken.
Ma az egyik leggyakrabban alkalmazott gyógyszercsoportot a béta-receptor blokkolók jelentik, melyek a hypertonia betegség minden formájának kezelésére alkalmasak, de különösen kedvezően adhatók például az ischaemiás szívbetegséghez, pangásos szívelégtelenséghez, 2-es típusú cukorbetegséghez, migrénhez. Vérnyomáscsökkentő hatásukat a lassú, tartós adagolás során fejtik ki.
A béta-receptor blokkolókat elsősorban a fiatal és középkorú betegek magasvérnyomás-betegségének a kezelésére alkalmazzák.
Kalcium-antagonisták
A kalcium a sejt ingerületvezetésének fontos része, mely az izmok működésében játszik jelentős szerepet. A kalcium-antagonisták, vagy kalciumcsatorna-gátlók megakadályozzák a kalcium sejtbe jutását, ezáltal értágulat jön létre. Mivel az erek kitágulnak, csökken a szív terhelése és csökken a vérnyomás is.
A hosszú hatású kalcium-antagonisták eredményesen alkalmazhatók a hipertónia kezelésében. Vizsgálatok utalnak arra is, hogy a kalcium-antagonista hatású szerek szedése az érelmeszesedés előrehaladásának csökkenését eredményezik.
Egyes kalcium-antagonista gyógyszerek speciális kiszerelésben szétrágva vagy spray formájában gyorsabban felszívódnak és a vérnyomást azonnal csökkentik.
ACE-inhibitorok
Az ACE-gátlók (angiotenzin-konvertáló enzim gátlók) a harmadik nagy vérnyomáscsökkentő gyógyszercsoport, amely megakadályozza a szívizom funkciójának romlását – különösen infarktus után – vagyis csökkenti a szívizom káros szerkezeti átalakulását.
Az angiotenzin II az angiotenzin receptorokon keresztül fejti ki a hatását. Ha ennek a szervezetben lévő érösszehúzódást okozó anyagnak a működését, előállítását akadályozzuk, annak következménye az értágulat létrejötte, a szív terhelésének és a vérnyomásnak a csökkentése. Továbbá az ACE-gátlók csökkentik a nátrium és a víz visszaszívódását a bélben és a vesében.
Vizelethajtók
A vízhajtók a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek hatását fokozzák, erősítik. A vizelethajtó gyógyszerek megnövelik a kiválasztott vizelet mennyiségét, de elsősorban a sókiválasztást fokozzák közvetlenül. Azt a konyhasómennyiséget, amit a vese a szervezet testnedveiből a vizelettel kiürít. A magas vérnyomásban szenvedőknél a vízhajtók szedésével apránként kiürül a szervezetből a sómennyiség, vagyis a betegek ezt a gyógyszert is vérnyomáscsökkentőként kapják. A vizelethajtókat leggyakrabban még a szíveredetű vizenyő (ödéma) megszüntetésére is használják.
A vizelethajtók szedésekor fontos a fokozott folyadékbevitel, mert ha nem jut elég folyadék a szervezetbe, a gyógyszer se tudja megfelelően ellátni funkcióját, valamint kiszáradáshoz vezethet.
5 hozzászólás
Józsa Emese liked this on Facebook.
Isvánné Bodnár liked this on Facebook.
Szabadkáné Harsányi Éva liked this on Facebook.
Piroska Dunai liked this on Facebook.
Nóra Ivókné Bodrogi liked this on Facebook.