Nem csupán a testünk betegedhet meg, de a szervezetünk elválaszthatatlan része, a lelkünk is szenvedhet károsodást. A pszichiátriai problémák hátterében, mint a krónikus betegségeknél általában testi, lelki, örökletes, szociális és kulturális tényezők állnak. A lelki betegségek, mint az alkoholizmus, pánikbetegség, szorongás, depresszió álmatlanság vagy a demencia egyidősek az emberiséggel. A társadalom sokáig megbélyegezte a pszichikai problémákkal küzdőket, már azonban a jobb informáltságnak köszönhetően jobb a helyzet.
Magas számok
Az európaiak több mint egyharmada, évente 164 millió ember szenved valamilyen mentális betegségben. Magyarországon is riasztóan nő a pszichiátriai betegek, öngyilkosságok száma, amit a válság okozta mentális terhelés számlájára is írnak. A lakosság 10 százaléka alkoholbeteg, 5 százalék depresszióval küzd, míg 2,5 százalék pánikbetegséggel küzd. A betegségek előfordulási aránya a becslések szerint nagyobb is lehet, hiszen nem minden beteg jut el az orvosi kezelésig. A lelki bajokban szenvedők sokszor nincsenek tisztában a betegségükkel, ezért önmagukon kívül komoly terhet rónak a családra, barátokra . A terápia sikeressége a beteg akaratán múlik. Egy 2010-es felmérés szerint a magyarok többsége nincs tisztában a pszichoterápia fogalmával sem.
A szakemberek a prevenció fontosságát hangsúlyozzák, hogy a megelőzés és a gyógyítás népegészségügyi szintre kerüljön. A halmozottan hátrányos térségekben a legrosszabbak a mutatók, ahol a betegek száma a létbizonytalanság következtében egyre jobban nő.
Egy a 2000-es évek elején készült tanulmányból az derült ki, hogy a társadalmakra a legnagyobb terhet jelentő betegségek közé öt olyan sorolható, ami mentális betegségnek számít. Az első az úgynevezett unipoláris depresszió, amikor valaki szorong, csökken az aktivitása, gyakran vannak öngyilkossági gondolatai.
A mentális betegségek nagyon sokba kerülnek, gyakran okozzák a munkából való kiesést, és jelentősen növelik a táppénzes napok számát. Óvatos becslés szerint Magyarországon tízből négy táppénzen levő embernél lelki bajok állnak a háttérben. A WHO előrejelzése szerint a probléma fölött nem lehet elsiklani, mert 2020-ra a mentális betegségek állnak majd a munkaképesség csökkenésének tíz fő oka közül öt helyen.
A lelki betegségek megelőzésében, kezelésében, folyamatos aktivitásra lenne szükség, mert az információs kampányok hatása átmeneti. A legveszélyesebb pszichés bajok vizsgálatát is szűrni kéne ahhoz, hogy később komolyabb bajok ne következzenek be.
5 hozzászólás
Isvánné Bodnár liked this on Facebook.
Józsa Emese liked this on Facebook.
Eta Lengyel liked this on Facebook.
Elvira Horváth liked this on Facebook.
István Pintér liked this on Facebook.