Elindul a magyarországi lélegeztetőgép-gyártás – olvasható a koronavirus.gov.hu oldalon.
A koronavírus-járvány rámutatott a magyar lélegeztetőgép-gyártás hiányára. Ahogy az az egész járvány alatt látható volt a világ számos országában a megfelelő számú lélegeztetőgép hiánya okozta a legnagyobb problémát és vezetett sok halálesethez. Az Operatív Törzs utasítására a külföldi lélegeztetőgépek beszerzése mellett hetekkel ezelőtt megkezdődött egy hazai lélegeztetőgép fejlesztése és a gyártáshoz szükséges üzemcsarnok kialakítása.
A lélegeztetőgép prototípusát a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem készítette el, a gyártás feltételeit pedig egy állami vállalat, a BM Heros Zrt. teremtette meg. Az összehangolt kormányzati munkának köszönhetően tehát magyar fejlesztésű lélegeztetőgépet, magyar üzemcsarnokban, magyar emberek munkájával fognak előállítani. A speciális higiéniai és biztonsági feltételeket igénylő üzemcsarnokot öt hét alatt, mintegy 100 millió forintból alakították ki. A tervezett gyártási kapacitás napi 10 darab lélegeztetőkészülék.
Magyarország hosszú távú ellátásához az Innovációs és Technológiai Minisztérium jelenleg három lélegeztetőgép-fejlesztési projektet is támogat. A készülő lélegeztetőgép típusoknak fontos szerepe lehet a koronavírus-terápia egyes fázisaiban. A légzőtámogatásra alkalmas további készülékek fejlesztése jelenleg a Semmelweis Egyetem – Femtonics Kft. – 77 Elektronikai Kft. – PTE 3D Központ együttműködésében és az Óbudai Egyetemen folyik. Valamennyi fejlesztőcsapat esetén szerteágazó szakterületek kutatóinak kell együttműködve, egymással párhuzamosan végezni kutató-fejlesztő tevékenységüket annak érdekében, hogy az elkészülő légzőkészülékek magas üzembiztonság mellett terápiás helyzetben is mihamarabb alkalmazhatóvá váljanak. A prototípusok elkészülte után az orvosszakmai hitelesítés és a klinikai vizsgálatok szakaszába lépnek fejlesztések.
A „normál” gépi lélegeztetésnek vannak mellékhatásai, amelyeket csak akkor lehet minimalizálni, ha a lélegezető készülék nagyon „okos” és nagyon jól reagál a beteg minden igényére és azokat maximálisan kiszolgálja. A fejlesztésnél ezek a szempontok mind érvényesültek és végül egy olyan lélegeztetőgép készült, amely vezérlését tekintve kétfajta variációban működik, amely minden tekintetben versenyképes a mai legkorszerűbb gépekkel, sőt olyan speciális programozási lehetőségek érhetőek el rajta, amelyek az adott beteghez, az adott terapeutának a legfinomabb változtatásait is létrehozzák.
Az új fejlesztésű lélegeztetőgép a betegek kontrollált lélegeztetésén kívül alkalmas a betegek részleges légzéstámogatására is, közben maximálisan megőrzi a betegek saját légzési aktivitását és ezzel tudják megelőzni azt, hogy a beteg kvázi elfelejtsen levegőt venni, az izmai inaktívvá váljanak. Külön lehet vezérelni a belégzést és a kilégzést, széles határok között lehet beállítani a be- és kilégzési ingereket és minden olyan variáció megvalósítható, amely a lélegeztetés változtatásával lehetséges. A készüléknek rendkívül finom a vezérlése és a szoftvere, így bármilyen lélegeztetési programnak a megvalósítására alkalmas, olyan programokat is meg tud valósítani, amely egy adott beteg testreszabott ellátásához szükségesek. Lehetséges többszintű platónyomás beállítása, többszintű peep beállítása, ezek olyan variációk, amelyek a mai, hagyományosan ismert lélegeztetőgépeken nincsenek, de természetesen a készülék az összes, jelenleg szokványos lélegezetési módnak a teljesítésére is alkalmas. A gépet fizikailag úgy alakították ki, hogy a készüléken és annak állványán úgynevezett „medikai” sín van, a kiegészítő berendezéseknek, pl. szívórendszereknek a rögzítésre, a gép állványába pedig integráltak egy olyan infúzióállványt, amire a különböző szintű riasztások hang és fényjelzése található ezen az állványon van a nővér által működtethető segélykérő riasztókapcsoló is.
A készülékhez nem kell specifikus légzőkört használni, a szokványos, takarékos, olcsón beszerezhető légzőkörökkel működtethető. A gépen egy olyan üzemmódot is létrehoztak, amely eddig nem létezett: garantálja légzéstérfogatot, a légúti nyomások minimalizálásával az áramlási görbe optimalizálásával.
Forrás: koronavirus.gov.hu