A Végtagmentő applikációt korábbi cikkekben már bemutattuk olvasóinknak, több kérdés azonban még megválaszoltalanul maradt. Az applikáció 1 éve letölthető, ezalatt az egy év alatt három díjat nyert el, már 11000 állapotfelmérést végeztek vele, és több mint 7000 letöltéssel büszkélkedhet. Az elmúlt év tapasztalatairól, nehézségeiről, és a jövőbeli tervekről kérdeztük Dr. Rozsos Istvánt.
Kereken egy éve, hogy az applikáció elérhető az érintettek, és orvosok, szakdolgozók számára. Hogyan értékelné az első évet, milyen volt a fogadtatása?
Az első év már egy az elsőt megelőző kemény esztendő után következett, amikor megteremtettük az alapjait az applikációnak. Ez az időszak jelentősen befolyásolta a vágyainkat és az elvárásokat. Mindenképpen szerettük volna az indulásnál, hogy az első év végére elérjük legalább a 10000 státusz letöltést, ami sikerült. Természetesen ilyenkor megfordul a fejünkben, talán lehetett volna több is! Az applikáció a fejlesztő csapatunk számára egy fantasztikus eredmény volt, amikor először láttuk működni mobiltelefonon, de nyilvánvalóan a betegek és a kollégák pozitív visszajelzései is kellettek ahhoz, hogy sikeresnek érezzük az indulást. Természetesen a bosszúságok sem kerültek el minket, hiszen az Android platform annyira sokszínű, hogy még napjainkban is előfordul, hogy nem zökkenőmentes egyes telefon típusokon az applikáció futása.
Azonban, azt kell mondanom, hogy összességében elégedettek vagyunk. Beigazolódott, hogy egy érdeklődésre érdemes termék készült, aminek a továbbfejlesztése szinte kötelező ránk nézve. Ehhez sajnos nagyon nehéz a szükséges erőforrásokat biztosítani, ennek érdekében folyamatosan keressük a támogatókat, hogy az applikáció mindenkinek még könnyebben kezelhető legyen, még több hasznos információval bővüljön, mint jól értelmezhető, otthon követhető és elvégezhető videó, mellyel a háttérmunka is gördülékenyebbé válik.
Egy ilyen projektet a nulláról felépíteni nem könnyű. Milyen nehézségekkel néztek szembe az első évben?
Folyamatosan nehézségekkel néztünk szembe, valójában ez az a szakasz, amire egy gyermek születése után sem mernek rákérdezni: milyen nehézségek voltak a várandóság alatt? Igaz, az applikáció nem egy gyermek, de akként is nézhetünk rá. Néha keservesnek tűnő hónapok előzték meg, de amikor egy éve a megszületett és működő applikációnak a sajtótájékoztatót szerveztük, az mindent megszépített.
A fejlesztések mindenhol a világon nagy költséget igényelnek, különösen, ha nincs másolható rész az egészben. Az indulásnál azt láttuk, hogy nincs a világon ennyire komplex gyógyulást és prevenciót támogató applikáció, amely kifejezetten a diabétesszel és vénás megbetegedéssel élők számára készült, amiből az következik, hogy a magunk útját kellett járnunk. Az első 3 hónapban csak terveztünk, hogy miként lehet megvalósítani, és hogy fog mutatni. Hozzá kellett szokni, hogy nem egy monitor, hanem egy telefon képernyője közvetít. A fiatal fejlesztő kollegáim néha elszörnyedtek azon, hogy milyen súlyos állapotokkal kell néha szembenézni, de ez a pszichés hatás is sarkalta őket arra, hogy megalkossuk a megoldást, ami szerintem sikerült.
Több mint 7000 személy töltötte le okostelefonjára az applikációt, de biztos felmerül az igény, hogy azok számára is nyújthasson segítséget, akinek nincsen okostelefonja. Számukra is elérhető az applikáció valamilyen formában?
Igen, a több mint 7000 felhasználón túl 11000 állapotfelmérés készült. Ez rögtön azt mutatja, hogy egy applikációban több családtag státusza is levezethető és a személyre szóló tanácsok megfogadhatóak. De azt gondolom, hogy a háziorvosi rendelőben is bármelyik betegnél, ha szükséges végig vezethető az állapotfelmérés. Az applikáció ingyenesen letölthető és csak minimális netforgalmat igényel, így az unokák biztosan szívesen segítik a nagyszülőket az applikáció felderítésében. A kész állapotfelmérés után email-ben elküldhető a kapott anyag, amit akár ki is nyomtathatunk utána. Azok számára, akik egyáltalán nem tudnak mobiltelefont vagy táblagépet használni, de van számitógépük, számukra elérhető a Végtagmentő applikáció honlapja, ahol szintén számos értékes információ olvasható az applikáció Segédanyagok/Könyvtár menüpontja alatt.
Az applikációnak két része van, egy az érintettek és családjaik számára, és egy az egészségügyi szakdolgozók, orvosok számára. A szakmai felület miben különbözik?
A szakmai rész részletesebb, olyan információkat is tartalmaz, ami a betegeknek már például a reklám törvény miatt nem lehet publikus. Az ellátás mély szakmai útjait csak megfelelő előképzettséggel értékelhetjük. Fontos, hogy a betegek státuszához rendelt ellátási algoritmusok párhuzamosak, így az adott betegnél az orvoskollégák is személyre szabott javaslatokat találnak, eltérően a tankönyvek általános tematikájától. Mindezeken túl, ha mégsem találnánk meg a megfelelő megoldást, akkor az applikációban található orvoskollégák, és fontos kiegészítő szakmák képviselői is megkereshetőek.
Prevenció, gyógyulás, életmód. A megelőzés, a mozgás, a táplálkozás, mind kulcsfontosságú. Az applikációban az orvosokon túl más szakemberektől is kaphatunk segítséget?
Igen, a gyógyulás, de a megelőzés során is a dietetikus, a gyógytornász, a masszőr és a lábápolás mesterei, a gyógyító pedikűrösök mind mind fontos szerepet játszanak, e szakemberek feltöltése folyamatos az applikációban. Nem csak személyesen, hanem online kapcsolatfelvétellel is lehet segítséget kapni, ami a járvány okozta izoláció idején nagyon hasznos lehetőség volt.
Az eddigi tapasztalatok alapján milyen fejlesztéseket terveznek a jövőben és mi az, amin javítani szeretnének?
Miként a jó pap is holtig tanul, mi is szeretnénk folyamatosan fejleszteni, fejlődni. Korábban már részben említettem, hogy a fejünkben még számtalan a betegeket segítő, támogató ötlet van, amelyeket a megfelelő támogatások elnyerésével mindenképpen szeretnénk megvalósítani.
Az applikáció első éves működése alatt számos sikert értek el, felkerültek a StartupBlink nemzetközi, innovációs térképére, és a 100 legérdekesebb magyar innováció idei kiadásában is szerepelnek. Mit gondol, elérték a kitűzött célokat?
Egy év visszatekintésben, ami valójában szétválaszthatatlan 2 év, felkerültünk az innovációs térképre, és beválogattak minket „A 100 legérdekesebb magyar innováció” közé is 2019-ben, de az egyik legnagyobb sikerünk, hogy 11000 embernek segithettünk tájékozódni a betegsége labirintusában. Ez elégedettséget kell, hogy eredményezzen, de a nyughatatlan énem még ennél is többet szeretne, hiszen meggyőződésem, hogy hosszútávon egészségpolitikai haszna is lehet az applikációnak, és még szélesebb körben kell megismertetnünk, még hatékonyabbá kell tennünk, akkor egy év múlva talán újra megkérdezik, hogy miként vagyunk. Köszönöm az érdeklődést.