Nagy dózisú D-vitamin szklerózis multiplexben

0

A klinikailag izolált szindróma (CIS) esetén nagy dózisú D-vitaminnal jelentősen késleltethető a betegségaktivitás kezdete – írja az Orvostovábbképző Szemle Online. 

JAMA folyóiratban március 10-én jelent meg a CHU Nîmes és az Université Montpellier kutatóinak cikke, amelynek eredményei szerint a kéthetente, szájon át történő 100 000 NE adagban végzett kolekalciferol (D-vitamin) jelentősen csökkenti a betegség aktivitását a klinikailag izolált szindrómában (CIS; clinically isolated syndrome) és a korai relapszáló-remittáló sclerosis multiplexben (RRMS; relapsing-remitting multiple sclerosis).

A szklerózis multiplex (SM) jellemzően a központi idegrendszert érintő akut epizóddal kezdődik, mint például a neuritis optica (a látóideg gyulladása), a myelitis transversa (a gerincvelő gyulladása) vagy az agytörzsi szindróma. A kezdeti tünetek ezen körét klinikailag izolált szindrómának (CIS) nevezik, bár a CIS nem mindig alakul át szklerózis multiplexszé. A visszaesés (klinikailag egyértelmű SM-szindrómává válás) kockázati tényezői közé tartozik az agy-gerincvelői folyadék oligoklonális sávjainak jelenléte az agyi MRI-n a T2-súlyozott folyadékkal hígított inverziós visszanyeréses (recovery) elváltozások nagy száma és a CIS kezdeténél a fiatalabb életkor.

A D-vitaminhiány az SM kockázati tényezője, és összefügg a betegség aktivitásával, de a korábbi pótlási vizsgálatok ellentmondásos eredményeket hoztak. Immunmoduláló hatása miatt a D-vitamint többnyire az interferon-béta kiegészítő terápiájaként vizsgálták. A kutatócsoport célja a D-vitamin monoterápiában történő alkalmazásának értékelése volt a közelmúltban történt CIS-esetekben.

A betegség aktivitása 156 D-vitaminnal kezelt betegből 94-nél (60,3%) jelentkezett, míg a placebo karon 147-ből 109-nél (74,1%), és a betegségaktivitás bekövetkezéséig eltelt medián idő szignifikánsan hosszabb volt a D-vitamin esetében (432 vs. 224 nap). Mindhárom másodlagos MRI-végpont a D-vitaminnal kezelt csoportban mutatkozott kedvezőbbnek: általános MRI-aktivitás (57,1% vs. 65,3%; HR, 0,71), új vagy megnagyobbodó T2-léziók (46,2% vs. 59,2%; HR, 0,61) és kontrasztanyaggal erősödő léziók (18,6% vs. 34,0%; HR, 0,47).

A szájon át szedhető nagy dózisú kolekalciferol tehát csökkentette a betegség aktivitását CIS-ben és korai, relapszáló-remittáló MS-ben. Ezek az eredmények alátámasztják a nagy dózisú D-vitamin impulzusadagolással, mint kiegészítő terápiával folytatott további vizsgálatokat. A nagy dózisú D-vitamin olcsó, jól tolerálható lehetőséget kínál, különösen ott, ahol a standard betegségmódosító terápiákhoz való hozzáférés korlátozott – írja a lap.

Forrás: otszonline.hu

Leave A Reply

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com