A Nature Medicine folyóiratban március 24-én jelent meg az Université de Montréal kutatóinak cikke, amelyben azt vizsgálták, hogy a nyolc táplálkozási minta hosszú távú követése és az ultra-feldolgozott élelmiszerek (UPF; ultra-processed foods) fogyasztása milyen összefüggést mutat az egészséges öregedéssel. A MedicalOnline írása.
Eredményeik azt mutatják, hogy a növényi alapú, tápanyagokban gazdag étrend követése mérsékelt mennyiségű egészséges állati eredetű élelmiszer bevitelével, beleértve az alacsony zsírtartalmú tejtermékeket is, jelentősen elősegítheti az egészséges öregedést, ami a jövőbeni étrendi ajánlások kidolgozásokhoz szolgáltat fontos információkat. A tanulmány egyben a rossz étrendnek a dohányzáshoz hasonló szintű káros hatását mutatta ki, ami azt jelenti, hogy megelőzhető öregedésgyorsító tényezőként az élelmiszer-választás hatása a dohányzáséval vetekszik.
Az egészségesebb táplálkozási mintákat követők általában magasabb társadalmi-gazdasági státusszal, több fizikai aktivitással, alacsonyabb testtömegindexszel és a depresszió alacsonyabb arányával voltak jellemezhetők.
A legerősebb összefüggéseket az egészséges öregedéssel az AHEI, majd a DASH, a MIND, a hPDI és a PHDI esetében találták. Az AHEI mutatta a legerősebb hatást, míg a hPDI mutatta a leggyengébbet – valószínűleg azért, mert szigorúbban a növényi élelmiszerekre összpontosít, anélkül, hogy a minőséget helyezné előtérbe (pl. a teljes kiőrlésű gabonaféléket a finomítottakkal szemben). Ezen étrendek betartása 45% és 86% között növelte az egészséges öregedés valószínűségét.
A kognitív egészségnek a PHDI, a fizikai funkciónak az AHEI, a mentális egészségnek az AHEI, a krónikus betegségek megelőzésének pedig a rEDIH mutatta a legnagyobb hozzáadott előnyt. A PHDI szintén a legnagyobb hatással volt a 70 éves korig tartó túlélésre. Az UPF-ek fogyasztása 32%-kal alacsonyabb esélyt jelentett az egészséges öregedésre.
A gyümölcsök, zöldségek, teljes kiőrlésű gabonafélék, diófélék, hüvelyesek, telítetlen zsírok (pl. olívaolaj) és egészséges zsírok nagyobb mértékű fogyasztása jobb öregedési eredményekkel járt együtt. A feldolgozott húsok, a transzzsírok és a nátrium rosszabb eredményekhez kapcsolódtak. Az előnyök a nők, a dohányosok, az alacsonyabb társadalmi-gazdasági státuszúak és a kevesebb testmozgást végző személyek körében voltak a legerősebbek. Érdekes módon a nők jobban profitáltak az egészséges táplálkozásból, mint a férfiak, különösen, ha az AHEI, MIND és PHDI mintákat követték.
Forrás: medicalonline.hu