2050-ben a felnőtt lakosság mintegy 60 százaléka lesz túlsúlyos

0

Az elhízás olyan világjárvány, amely 2050-re a gyermekek egyharmadát is el fogja érni – írja az otszonline.hu.

The Lancet folyóiratban március 8-án jelent meg az amerikai IHME (Institute for Health Metrics and Evaluation) kutatóinak cikke, amelynek fő megállapításai szerint 2050-re a világon a felnőttek közel 60 százaléka és a gyermekek egyharmada túlsúlyos vagy elhízott lesz, ha a kormányok nem tesznek ellenlépéseket. A kutatás 204 ország adatait használta fel, hogy aztán meglehetősen komor képet rajzoljon arról a folyamatról, amit a kutatók az évszázad egyik legnagyobb egészségügyi kihívásának neveznek.

“A túlsúly és az elhízás példátlan mértékű globális járvány, egyben mély tragédia és monumentális társadalmi kudarc” – nyilatkozta Emmanuela Gakidou, a tanulmány első szerzője.

A rendelkezésre álló adatok szerint a túlsúlyos vagy elhízott emberek száma világszerte az 1990-es 929 millióról 2021-re 2,6 milliárdra emelkedett. Komoly változás nélkül a kutatók becslése szerint 15 éven belül 3,8 milliárd felnőtt lesz túlsúlyos vagy elhízott – ez 2050-ben a globális felnőtt lakosság mintegy 60 százalékát fogja kitenni.

A kutatók figyelmeztetnek, hogy ez egyben azt is jelenti, hogy a világ országainak egészségügyi rendszerei óriási nyomás alá fognak kerülni, különösen azért, mert addigra a világon az elhízott személyek negyede várhatóan 65 év feletti lesz.

Külön gondot okoz, hogy a modellszámítások a gyermekek és serdülők körében az elhízás 121 százalékos növekedését jósolják világszerte. Az elhízott fiatalok egyharmada két régióban – Észak-Afrikában és a Közel-Keleten, valamint Latin-Amerikában és a Karib-térségben fog élni 2050-re – írja a lap.

“De még nem késő cselekedni” – fejtette ki a tanulmány egyik társszerzője, Jessica Kerr, az ausztráliai Murdoch Intézet munkatársa. “Sokkal erősebb politikai elkötelezettségre van szükség az étrend átalakításához a fenntartható globális élelmezési rendszereken belül. Erre az elkötelezettségre olyan stratégiák, közegészségügyi programok esetében is szükség van, amelyek javítják az emberek táplálkozását, fizikai aktivitását és életkörülményeit, legyen szó akár a túl sok feldolgozott élelmiszerről, akár a kevés parkról, játszótérről, sportpályáról.”

Forrás: otszonline.hu 

Leave A Reply

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com