A prosztatarák a férfiak második leggyakoribb daganatos betegsége világszerte. Akár éveken át is teljesen tünetmentes maradhat. A PSA-szűrés és a rendszeres urológiai vizsgálaton való részvétel azért fontos, mert az időben felfedezett prosztatadaganat hatékonyan kezelhető vagy akár teljesen meggyógyítható.
A legnagyobb kockázatot az jelenti, ha nem fedezik fel időben a betegséget. Mivel a prosztatarák jellemzően idősebb korban alakul ki, 50 éves kor felett ajánlott a rendszeres PSA-szűrés, illetve indokolt esetben további vizsgálatok.
Melyek a prosztatarák tünetei?
Korai stádiumban a prosztataráknak jellemzően nincsenek tünetei. A betegség előrehaladtával a következő tünetek jelentkezhetnek:
- gyakoribb vizeletürítés
- nehézség a vizeletürítésben
- sürgető vizelési inger
- vizelet-visszatartási problémák
- vér a vizeletben és/vagy az ondóban
- merevedési problémák
Mi számít normális PSA-értéknek?
Életkor szerinti határértékek:
- 40–49 éves kor között: 0–2,5 ng/ml-ig
- 50–59 éveseknél: 0–3,5 ng/ml-ig
- 60–69 éveseknél: 0–4,5 ng/ml-ig
- 70–79 éveseknél: 0–6,5 ng/ml-ig
Önmagában a magasabb PSA-szint még nem igazolja a daganatos megbetegedést, de felhívja a figyelmet a további vizsgálatok szükségességére! Az emelkedett PSA szint jelezhet jóindulatú prosztata megnagyobbodást, gyulladást, fertőzést, de akár rosszindulatú prosztatadaganatot is. Fontos tudni, hogy számos egyéb tényező is okozhat magasabb PSA-szintet (egyes gyógyszerek, fizikai aktivitás, szexuális együttlét).
Fontos! A PSA-szűrés a magyarországi urológiai szakrendeléseken ingyenesen kérhető. A vizsgálathoz beutaló nem szükséges, csak előzetes időpontfoglalás az EESZT-portálon vagy az EgészségAblak mobilalkalmazáson keresztül, ahol a vizsgálat eredményét is megtudhatjuk. Ha a lelet emelkedett PSA-szintet jelez, mindenképp jelentkezzen be urológus szakorvosi vizsgálatra!
Forrás: psaszures.rakliga.hu