Közel 30 ezren szenvedhetnek esszenciális tremorban Magyarországon

0

Közelíthet a 30 ezerhez az esszenciális tremorban szenvedők száma Magyarországon, melyre végleges gyógymód ugyan nincs, a kezelési módok viszont egyre hatékonyabbak dr. Kovács Norbert neurológus professzor, egyetemi tanár, a PTE Neuorógiai Klinika klinikaigazgató-helyettese szerint – írja a Pécsi Tudományegyetem. 

A mélyagyi stimuláció mellett már fókuszált ultrahangkezeléssel is javíthatják a betegek életminőségét, a módszer azonban még új ahhoz, hogy hosszú távú tapasztalatokról lehessen beszélni, emellett a hazánkban még nem elérhető beavatkozást Németországban és Spanyolországban eurótízezrekért végzik.

A professzort a témában megszólaltató hvg.hu cikkéből kiderült, az esszenciális tremor egy szimmetrikus, kétoldali felső végtagi remegés, mely főként cselekvéskor jelentkezik, van, akiknél fejremegés is társul mindehhez. A bimodális betegség jelentkezhet fiatal korban, valamint 50-60 év körül is, férfiakat és nőket egyaránt érint, az oka egyelőre nem tisztázott, azt viszont már tudni, hogy a betegségre való hajlam örökölhető. A diagnózist, melyhez számos vizsgálat szükséges, neurológus tudja kiállítani. Ki kell zárni a pajzsmirigy-rendellenességet, a Wilson-kórt, esetleges gyógyszer-mellékhatást, illetve a sokak által rettegett Parkinson-kórt is.

Dr. Kovács Norbert rámutatott, ez egy végleges, életfogytig tartó betegség, gyógymódja nincs, viszont több hatékony kezelési forma áll már az orvosok rendelkezésére. Nem túl erős remegés esetén elegendő a gyógyszeres kezelés, például prophanolol hatóanyagú gyógyszer, bétablokkoló vérnyomáscsökkentő szedése. Ennek mellékhatása a remegés csillapítása, és a nyugtatókkal ellentétben ez a gyógyszer élethosszig szedhető.

A gyógyszerek mellett több eszközt is fejlesztettek a betegségben szenvedőknek. Beszerezhető már egy kanál, mely a remegéssel ellentétes mozgással segíti az étkezést, emellett csillagászati áron ugyan (mintegy 6,7 millió forintért) elérhető egy leginkább okosórára emlékeztető eszköz, a Cala kIQ, mely elektromos impulzusok küldésével csillapítja a remegést.

Jóval drasztikusabb beavatkozás a műtéti kezelés, melyet dr. Kovács Norbert szerint olyan pácienseknek ajánlanak, akiknél gyógyszerrel nem sikerült elérni a kívánt javulást, és a tremor gátolja őket a napi rutinjukban. Ennek során a köztiagy nagyobb részét képező talamuszba implantálnak egy elektródát, azt összekötik a mellkasi bőr alá ültetett peacemakerrel, mely elektromos impulzust juttat az agyba, kiütve ezzel a remegést. A berendezést egy-egy impulzusleadást követően hangolni kell, azonban hatásfoka magas, sokat javít a páciensek életminőségén. Pécsett évente 40-50 ilyen beavatkozást végeznek el, zömmel Parkinson-kór miatt, de nem elhanyagolható az esszenciális tremorosok száma sem – hangsúlyozza a neurológusprofesszor.

Mint mondta, ígéretes módszernek tűnik a fókuszált ultrahangkezelés, melyhez nincs szükség műtétre. Ennek során a beteget befektetik egy MRI készülékbe, ahol több ezer ultrahangfejjel megcélozzák az agyban a kívánt pontot, és melegítéssel roncsolják. Előnye, hogy non-invazív, hátránya, hogy permanens, azaz ha mégis visszatér a remegés, már nem lesz mit stimulálni. Emellett csak hat éve használják, így nincsenek hosszú távú tapasztalatok. A kezelés Magyarországon nem érhető el, azért minimum Németországba vagy Spanyolországba kell utazni, ára pedig kifejezetten borsos: 60 ezer euróért, hozzávetőlegesen 25 millió forintért vehető igénybe.

Forrás: Pécsi Tudományegyetem

Leave A Reply

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com