A tüdőrákos megbetegedések döntő többségét a dohányzás okozza, viszont a légszennyezettség miatt világszerte nő a nem dohányzó tüdőrákos betegek száma is – írja a Rákgyógyítás.
A tüdőrák azon emberek körében, akik soha nem dohányoztak, egyre gyakoribbá válik világszerte, és a légszennyezés fontos szerepet játszik ebben a tendenciában – fogalmaz az Egészségügyi Világszervezet (WHO) rákkutató ügynöksége, az International Agency for Research on Cancer (IARC). A soha nem dohányzók körében előforduló tüdőrák esetében az adenokarcinóma a leggyakoribb altípus, amely mára mindkét nemnél a tüdőrák domináns formájává vált globálisan. Az IARC jelentése szerint 2022-ben mintegy 200 ezer adenokarcinóma típusú tüdőrákos megbetegedés lehetett összefüggésben a légszennyezéssel.
Amint a The Guardian cikkében rámutat, a tüdőrák továbbra is a vezető daganatos halálok világszerte, 2022-ben mintegy 2,5 millió új esetet diagnosztizáltak. Az elmúlt évtizedekben azonban jelentős változások történtek az altípusok előfordulási mintáiban. Az adenokarcinóma vált a leggyakoribb altípussá mind a férfiak, mind a nők körében, 2022-ben a férfiaknál az esetek 45,6%-át, míg a nőknél 59,7%-át tette ki.
Bár a férfiak körében a tüdőrák előfordulási aránya általában csökkent az elmúlt 40 évben, a nők esetében továbbra is emelkedő tendencia figyelhető meg. A jelenlegi trendek azt mutatják, hogy bár a férfiak még mindig a tüdőrákos esetek többségét teszik ki (2022-ben körülbelül 1,6 millió eset), a nemek közötti különbség szűkül, mivel 2022-ben mintegy 900 000 nőnél diagnosztizáltak tüdőrákot. (Ez összefügg azzal, hogy az utóbbi évtizedekben sok országban felzárkóztak a női dohányosok is a férfiak mellé.)
A dohányzási szokások és a cigarettagyártás változásai, valamint a légszennyezés és az adenokarcinóma közötti okozati összefüggés egyre növekvő bizonyítékai mind hozzájárulnak ezekhez a trendekhez – írja a lap.
Forrás: Rákgyógyítás