Új mikroRNS állhat a szív védelmének szolgálatába?

0

2024-ben Victor Ambros és Gary Ruvkun kapták az orvosi-élettani Nobel-díjat a mikroRNS-ek szabályozó szerepének felfedezéséért. A mikroRNS-ek egyszerre akár több ezer génre fejthetik ki a hatásukat, így a komplex szabályozó mechanizmusoknak kulcsszereplői lehetnek. A szívinfarktus és a szívinfarktus elleni védelem molekuláris szabályozásának megértése kiemelten fontos, ugyanis jelenleg nem áll rendelkezésre olyan gyógyszerkészítmény, amely hatékonyan tudná megőrizni a szívizomszövet épségét a koszorúér-elzáródás okozta oxigénhiányos környezetben – írja a Semmelweis Egyetem. 

A szív védelmét elősegítő beavatkozások, mint az iszkémiás kondicionálás, állatmodellekben sikeresnek bizonyultak a szívinfarktus kiterjedésének csökkentésében, de az embereken végzett vizsgálatokban egyelőre nem mutatkoztak hatékonynak. Azonban a szív védelmét elősegítő szabályozó molekulák és molekuláris útvonalak állatmodellekben történő azonosításával jövőbeli terápiás célpontok vagy eszközök fedezhetők fel.

A Nemzeti Kardiovaszkuláris Laboratórium Projekt keretében, a Farmakológiai és Farmakoterápiás Intézet és a Pharmahungary Group munkatársainak együttműködéseként sikerült azonosítani egy új, terápiás szerként alkalmazható protektomiR-t, azaz szívvédő mikroRNS-t. A protektomiR-t bemutató közlemény a farmakológiai folyóiratok rangsorában előkelő helyen szereplő British Journal of Pharmacology-ban jelent meg. Szívinfarktusos sertésmodellünkben megvizsgáltuk, hogy milyen mikroRNS-ek megjelenésében figyelhető meg változás a szívvédő iszkémiás kondicionálás következtében. 12 mikroRNS azonosítását követően, ezek sejtvédő hatását patkányokból izolált, illetve emberekből származó szívizomsejteken vizsgáltuk meg. Ezek alapján bizonyítottuk, hogy a 12 vizsgált mikroRNS közül a miR-450a a szívizomsejtekbe bejuttatva megőrizte azok életképességét oxigén- és tápanyaghiányos környezetben is.

A további vizsgálataink során feltártuk, hogy miR-450a számos olyan génre lehet hatással, amelyek szerepet játszanak többek között a sejthalállal és a DNS károsodással kapcsolatos folyamatokban is. A miR-450a szekvenciáját az eredményeink fényében szabadalmaztattuk a Semmelweis Egyetem, a Pharmahungary Group és a HUN-REN Kutatási Hálózat együttműködésének keretében. Ez a mikroRNS a közeljövőben új szívvédő gyógyszerré válhat – írták összefoglalójukban Nagy Regina Norma, dr. Görbe Anikóval és dr. Ferdinandy Péter.

Forrás: Semmelweis Egyetem

Leave A Reply

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com