HUN-REN: a gyógyszeripart és az agrártechnológiát is segítheti magyar kutatók fejlesztése

0

Áttörő eredményt ért el az aldehidek hatékony előállításában a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont (HUN-REN TTK) Organokatalízis Kutatócsoportja. A kutatásuk során kifejlesztett katalizátorok forradalmasíthatják a biztonságosabb, hatékonyabb és környezetbarátabb kémiai eljárásokat, valamint a fenntarthatóbb mezőgazdasági termelést is támogatják – közölte a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat. 

Közleményükben kiemelték: az aldehidek kellemes illatuk miatt a parfümök gyakori és kedvelt összetevői, azonban alkalmazhatóságuk ennél jóval szélesebb körű; alapvető és sokoldalú vegyületek, amelyek több iparágban is nélkülözhetetlenek.

Ezek a vegyületek kulcsszerepet játszanak többek között gyógyszerhatóanyagok előállításában, de az agrokémiában is egyre nagyobb a jelentőségük.

A hosszú szénláncú aldehidek ugyanis feromonokként alkalmazhatóak, így környezetbarát és fenntartható alternatívát kínálnak a hagyományos növényvédő szerekkel szemben.

Jelentőségük ellenére az aldehidek hatékony és környezetbarát előállítása eddig komoly kihívást jelentett a kémiai kutatásokban, mivel a jelenlegi módszerek drágák, alacsony hatékonyságúak, és több problémával is járnak – írták.

A HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont Organokatalízis Kutatócsoportja azonban áttörést ért el ezen a területen: kifejlesztettek egy új, fémmentes katalizátorcsaládot, amely lehetővé teszi az észterek szelektív és hatékony átalakítását aldehidekké, gyakorlatilag melléktermékek nélkül – fűzték hozzá a közleményben, amely szerint ez az innováció nemcsak biztonságosabb és környezetbarátabb, hanem széles körben alkalmazható, és ipari méretben is használható.

A kutatók felfedezéséről szóló tanulmány a Journal of the American Chemical Society (JACS) című szakfolyóiratban jelent meg.

A kutatócsoport által kifejlesztett új katalizátor jelentős tudományos és ipari érdeklődést váltott ki, amit az is mutat, hogy a publikáció két hét alatt a JACS egyik legolvasottabb cikke lett. Az eljárás széles körben alkalmazható különféle észter típusú vegyületeken, és gyakorlati haszna kiemelkedő.

A kutatók az ELTE kutatóival, valamint a Provivi és AldexChem ipari partnereivel együttműködve bemutatták, hogy áttörésük két fő alkalmazási területen is előrelépéseket hozhat. Egyrészt a gyógyszeriparban, ahol a katalizátor lehetővé tette a Pfizer Covid-19 vakcinájának egyik kulcsösszetevője, az ALC-0315 lipid hatékonyabb előállítását.

Másrészt az agráriumban, ahol az amerikai Provivi vállalat a technológiát felhasználva ipari méretben állított elő környezetbarát növényvédő feromonokat, amelyek helyettesíthetik a káros vegyi növényvédőszereket – részletezték.

„A technológiát a HUN-REN TTK-tól a finomkémiai és gyógyszeriparban széles körű tapasztalattal rendelkező AldexChem vásárolta meg, amely továbbfejlesztette a módszert, szabadalmakat nyújtott be, és licencelte azt ipari partnereinek. Az új eljárás rekordidőn belül, mindössze két év alatt került laboratóriumi fejlesztésből ipari alkalmazásba, ami ritka gyorsaságot jelent a vegyiparban”

– írták.

A HUN-REN TTK kutatásának eredménye és a kutatás története bemutatja, hogy az új módszer nemcsak alapkutatási jelentőségű, hanem transzformatív hatással lehet a kémiai iparra, mivel biztonságosabb, fenntarthatóbb és hatékonyabb módszert kínál az aldehidek előállítására, amely támogatja a fenntartható mezőgazdasági és ipari gyakorlatokat is – áll a közleményben.

Forrás: MTI

Leave A Reply

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com