A gyógyszer azért van, hogy segítsen. De ha rosszul használjuk, nem figyelünk a részletekre, akkor talán pont az ellenkező hatást érhetjük el. Ezekről a problémákról, és a gyógyszerész szakma fontosságáról kérdezte a JoKór.hu Dr. Hankó Zoltánt, a Magyar Gyógyszerészeti Kamara elnökét.
– Milyen fő kihívásokkal szembesülnek az idősek a gyógyszereik megfelelő használata során, és hogyan tudnak ebben a gyógyszerészek segítséget nyújtani?
– Az a személyes tapasztalatom, hogy az idősebb nők és férfiak túlnyomó többsége folyamatos gyógyszerhasználó. Sokan vannak, akiknek ráadásul különböző krónikus betegségeikre többféle vényköteles gyógyszert ír az orvosuk, de emellett rendszeresen alkalmaznak vény nélkül beszerezhető gyógyszereket és különféle „egészségtermékeket”, többnyire étrend-kiegészítőket is.
Jelentős azoknak az idősebb generációhoz tartozó honfitársainknak a száma, akik akár ötnél is több gyógyszert, vagy gyógyszernek látszó egészségterméket használnak folyamatosan. Ezt szaknyelven polifarmáciának nevezzük. Ilyen esetben megvan a kockázata annak, hogy olyan gyógyszereket és egészségtermékeket is rendszeresen fogyasztanak a betegeink, amelyekre valamikor, valamilyen tünet vagy hirtelen betegség miatt szükségük volt, de ma már fölöslegesek.
Célszerű tehát tisztázni, hogy melyek azok a gyógyszerek, amelyeket „itt és most” használni kell. Ahhoz viszont, hogy erre megfelelő választ kapjanak, szükséges azokra a gyógyszerekre is rákérdezni, amelyeket korábban vettek, ott vannak a házi patikákban és akár rendszeresen, akár alkalmanként használják azokat. A gyógyszerésznek ugyanis lehetősége van, hogy a számítógépes rendszerén keresztül megnézze az EESZT, vagy a társadalombiztosítás adatbázisában ezeket az adatokat és szóljon, ha gond van.
Az is tapasztalat, hogy az idősebb generációhoz tartozók között többeknek romlott el a látása vagy a hallása. Ezt célszerű jelezni a gyógyszerészének, aki ehhez fogja igazítani a tájékoztatást. Ha például hangosabban kell beszélni és nem akarja, hogy más beteg, például az éppen ott lévő szomszédja is hallja, hogy mit mond a gyógyszerésze, kérje nyugodtan olyan körülmények biztosítását, amelyek kizárják ennek a kockázatát. Sok gyógyszertárban van a gyógyszerészi gondozáshoz elkülönített helyiségrészlet, de a gyógyszerészek egyéb megoldásokat is fel tudnak ajánlani.
– Mit tanácsolna az időseknek, hogy elkerüljék a gyógyszeradagolásban előforduló tévesztéseket, különösen akkor, ha többféle készítményt szednek?
– Különösen fontosnak tartom, hogy nagyon figyeljenek a gyógyszereik adagolásával kapcsolatos tájékoztatásra, és ne csak arra, hogy melyiket kell reggel, délben vagy este bevenni, és hogy mennyit. Hanem arra is figyeljenek például, hogy melyiket kell egészben lenyelni és melyiket nem szabad szétrágni, melyiket kell étkezés közben, vagy melyikkel nem szabad alkoholt fogyasztani. Ezeknek az információknak a megjegyzésében nemcsak a dobozra ráírt adagolás segít, hanem a dobozokban található betegtájékoztatót sem szabad kidobni.
Az adagolással kapcsolatban fontos szempont, hogy ha valaki máj- vagy vesebeteg, másképpen hatástalanítja a szervezete a gyógyszert, illetve lassabban távozik a vizelettel. Ezért mindenképpen jelezze ne csak az orvosának, hanem a gyógyszerészének is, ha máj- vagy veseproblémái vannak. Egyébként sem árt tudni, hogy a kor előre haladtával máj- vagy vesebetegség nélkül is megváltozik a gyógyszerek hatásának az időtartama, és ezt is figyelembe kell venni az adagolás beállításánál.
A különféle adagolással járó problémák és nehézségek csökkentésének kifejezetten jó módja, ha gyógyszeradagolót használnak, amellyel előre be lehet osztani, hogy reggel, délben vagy este, illetve a hét különböző napjain melyik gyógyszereket és mikor kell bevenni. A megfelelő gyógyszeradagoló kiválasztásában is segítenek a gyógyszertárban, érdemes a kollégáim segítségét kérni. Egyébként szeretném, ha a gyógyszertárak ezek gyógyszerel való megtöltésében is segítséget tudnának nyújtani, de ehhez jogszabálymódosításra és a megfelelő technológiai feltételek biztosítására is szükség lenne – írja a lap.
Forrás: jokor.hu