A vérnyomás emelkedése növeli az erek terhelését, ami a vesékben a veseszövet fokozatos pusztulásához, veseelégtelenség kialakulásához vezet.
A magasvérnyomás-betegség gyakran tünetmentes, vagy csak későn okoz panaszokat. A szervkárosodásokat, a hipertónia okozta célszervi érintettséget vér- és vizeletvizsgálatokból, valamint a morfológiai eltéréseket képalkotó vizsgálatokkal (pl. ultrahang, CT) ki lehet mutatni, ezért fontos a szűréseken való részvétel. A vesében előrehaladott szöveti károsodásra utalhat, ha kóros mennyiségű albumin (kis tömegű fehérje) jelenik meg a vizeletben. A
cikkben a hipertóniás és nem hipertóniás egyének vizelet-fehérjeürítését vizsgálták azzal a céllal, hogy a hipertóniával esetlegesen összefüggő vizeletfehérjéket azonosítsanak és további következtetést vonjanak le a molekuláris kórfolyamatokról.
2876 egyéb hipertóniás célszervkárosodás nélküli alanyt vontak be a vizsgálatba, akik vagy a diabéteszes (cukorbeteg), vagy az átlagpopulációba tartoztak. Adataikat a „Human Urinary Proteome Database” adatbázisból kérdezték le.
A vérnyomáscsökkentő gyógyszert nem szedő résztvevőket a vérnyomásértékük alapján hipertóniás (szisztolés vérnyomás >140 Hgmm, diasztolés vérnyomás >90 Hgmm) és normális vérnyomású (szisztolés vérnyomás <120/ Hgmm, diasztolés vérnyomás <80 Hgmm) csoportokba sorolták.
A két csoportot a célszervkárosodás, életkor, BMI, eGFR, nem, diabétesz megléte alapján párba állított csoporttal hasonlították össze, és a vizeletfehérje összetételében igazoltak különbséget. A párba állított vizsgálati csoporttal összehasonlítva 83 peptidnél sikerült eltéréseket kimutatni.
Tehát gyenge, de szignifikáns összefüggést találtak a vizeletfehérje összetétele és a standardizált vérnyomás között. A hipertóniában főleg a kollagénszintézissel összefüggő fehérjék, de az érelmeszesedéssel és a nátriumszabályozással kapcsolatos fehérjék is eltértek.
Még további vizsgálatok szükségesek, hogy kiderítsék a vizeletfehérje összetételének változásai vajon a hipertónia kórfolyamatát és/vagy a már korai, szubklinikai célszervkárosodást jelzik-e.
Forrás: diabetes.hu