Testmozgás mint gyógyszer

0

A testmozgás mint az életmódorvoslás alappillére című összefoglaló tanulmány egy ősi gyógymódra és egy nagyon súlyos népegészségügyi problémára hívja fel a figyelmet – írja az ELTE. 

A mozgásszegény életmód világszerte 5,3 millió ember korai halálozásáért felelős, és bizonyos krónikus betegségek kialakulása szoros összefüggést mutat az egészségtelen életmóddal. Az elhízás népbetegség, amely a hazai felnőtt la­kosság közel egyharmadát érinti, a túlsúllyal élőkkel összevonva pedig több mint a felét. Az egészségtelen életmód megjelenik számos nem fertőző krónikus betegség kockázati tényező­jeként, negatívan befolyásolva a szomatikus és a mentális egészséget, beszűkítve az életteret és megrövidítve a várható élettartamot.

Az életmódorvoslásnak és azon belül is a rendszeres testmozgásnak kiemelt szerep jut alacsony intenzi­tású intervencióként. A rendszeres testmozgás széles körben elérhető és hatékony prevenciós, illetve terápiás inter­venciós eszköz, amely jelentős szerepet tölt be a szomatikus és a mentális egészség fejlesztésében és hosszútávú megőrzésében egyaránt, valamint javítja az életminőséget, és növeli a várható élettartamot. A szomatikus és a mentá­lis betegségek egy része diagnosztizálatlan, és ezáltal kezeletlen marad. A testmozgásnak ezért is van kiemelt jelentő­sége a betegségek kialakulásának megelőzésében minden életszakaszban. Annak ellenére, hogy a rendszeres testmoz­gás kedvező hatása régóta ismert, nem találkozni vele az orvosi szakirodalomban, és kevés kivételtől eltekintve szinte egyetlen kezelési protokollban sem jelenik meg mint célzott terápiás intervenció.

A rendszeres testmozgás a test összes szervrendszerére hat, és gyakorlatilag nincs mellékhatása a farmakoterápiával szemben, ezért életkortól és intellektustól függetlenül jelentős szerepet tölt be a fizikai és a mentális egészség fejlesztésében, kezelésében és megőrzésében egyaránt. Tudományosan igazolt megállapítás, hogy a napi rendszerességgel végzett testmozgás jelentős szerepet tölt be a krónikus betegségek kialakulásának prevenciójában, az életminőség javításában, és növeli a várható élettartamot. További egészségnyereség, hogy lassítja az öregedési folyamatokat, a fizikai leépülést, és megelőzheti vagy lassíthatja a kognitív funkciók hanyatlását is. A testi folyamatok mellett a mentális egészségre és a személyiségfejlődésre is kedvező hatást fejt ki.

A WHO 2024-ben megjelentetett, fizikai aktivitásra vonatkozó ajánlása szerint minden kétévesnél idősebb ember számára minimum napi 30 perc közepes vagy nagy intenzitású rendszeres testmozgás beiktatása javasolt a mindennapokba. Felnőttek és 65 évesnél idősebb személyek számára is hetente minimum 150 perc közepes intenzitású vagy 75 perc nagy intenzitású testmozgás vagy a kettő megfelelő arányú kombinációja javasolt, amit érdemes fokozatosan kiegészíteni heti 2–3× végzett erősítő edzéssel, heti 3–7× végzett nyújtó gyakorlatokkal, amelyek minimum 10 percig tartanak.

Gyerekeknek és serdülőknek naponta minimum 60 perc strukturált, közepesen intenzív vagy intenzív testmozgás javasolt, amelyből heti 3 nap intenzív testmozgás. A rendszeres testmozgás előnyei egész életen át érvényesülnek, és sosem késő elkezdeni rendszeresen mozogni. A kurrens kutatások alapján

a rendszeres testmozgáshoz kapcsolható egészségnyereség már egészen rövid időtartamon belül is kifejti pozitív hatását. 

A rendszeres fizikai aktivitás előnyei a végzett időtartam alapján

Rövid távon érzékelhető előnyök 
Az életminőség javulása.

Szorongásoldó hatás.

Hangulatjavító hatás.

Csökken a vérnyomás.

Javul az inzulinérzékenység.

Javul az alvásminőség

Hosszú távon érzékelhető előnyök 
A fiatalok esetében javul a kognitív fejlődés.

Felnőtteknél 8-féle daganatos megbetegedés megelőz
ése (hólyag-, mell-, vastagbél-, endometrium-, nyelőcső-, vese-, tüdő-, gyomorrák).
Csökken a dementia kialakulásának kockázata, bele
értve az Alzheimer-kórt is.
Idősebb korban csökken az elesésekből származó
rülések száma (csökken az egyensúlyvesztés rizikója).
Várandós nőknél csökken a szülés utáni depresszió ki
alakulásának kockázata.
Minden korosztálynál csökken a súlygyarapodás koc
kázata.

Betegségek esetén várható előnyök
 
Csökken az osteoarthritis okozta fájdalom.

Csökken a magas vérnyomás progressziója.

Csökken a T2DM progressziója és a szövődmények

megjelenése.

Csökkennek a szorongás és a depresszió tünetei.

Javulnak a kognitív képességek azon páciensek ese
tében, akik dementiában, sclerosis multiplexben,ADHD ban és Parkinson-kórban szenvednek.

Szeifert, N. M., Vágó, H., & Gonda, X. (2024). A testmozgás mint az életmódorvoslás alappillére. Orvosi Hetilap, 165(43), 1683-1693.

Forrás: ELTE PPK

Leave A Reply

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com