Szenzort minden cukorbetegnek?

0

Az elmúlt években a folyamatos szövetiglükóz-monitorozó rendszerek gyors fejlődését és elterjedését tapasztalhatjuk hazánkban is. Az első ilyen készüléket a Medtronic cég hozta forgalomba 1999-ben, ami akkoriban igazi kuriózumnak számított. Egy szenzor 3 napig működött, a mért eredményeket a szenzorhasználat befejezése után lehetett letölteni, valós idejű megjelenítésre még nem volt lehetőség.

Szerző: Dr. Bakó Barnabás

A szöveticukor-mérő rendszerek (CGMS – continuous glucose monitoring system) egy bőr alá beszúrt szenzorból, egy távadóból és egy megjelenítő eszközből állnak. Egyes gyártók a szenzort és a távadót egy eszközben egyesítik (kettő az egyben), ami egyszerűbb használatot tesz lehetővé, de költségesebb.

A glükózszenzor a szöveti cukrot enzimatikus úton átalakítja, a kémiai reakció elektromos szignált eredményez, amelynek nagysága szorosan összefügg a glükózkoncentrációval.

A mérés folyamatos, a szenzor a mért eredményeket általában 5 percenként összesíti, és egy távadó segítségével vezeték nélkül egy megjelenítő eszközre (okostelefonra) továbbítja.

A betegek számára azok a készülékek a legelőnyösebbek, amelyek valós időben (real time) jelenítik meg az adatokat, előre beállított küszöbértékek átlépésekor riasztást küldenek a kijelzőre, így magas, illetve alacsony értékek esetén a betegeknek van lehetőségük időben beavatkozni, a kilengéseket megelőzni.

Mire alkalmas a CGM-rendszer?

  • Lehetőséget ad a hipoglikémiás epizódok megelőzésére (riasztási funkció szükséges).
  • Segíti a magas glükózértékek időben történő felismerését (a ketoacidózis megelőzését is).
  • Csökkenti a glükózingadozás mértékét (alacsonyabb variabilitás), ami segíti a szövődmények megelőzését.
  • A beteg megismeri az étkezés és a mozgás szénhidrát-anyagcserére gyakorolt hatását (edukációs eszköz).
  • Biztonságosabbá teszi a sportot.

Miért nem tökéletesek a szöveticukor-mérők?

  • A szövetiglükóz-érték változása nem követi elég gyorsan a vércukorszint változását (10–15 perc késlekedés észlelhető az ujjbegyszúrásos méréshez viszonyítva). Ez az időeltolódás várhatóan nem is fog megszűnni, mivel a mérések két különböző közegben történnek.
  • Pontosságuk elmarad a hagyományos vércukorméréshez képest. A fejlődés folyamatos, a szenzorok egyre hosszabb időn át egyre pontosabban mérnek, a kalibrációt igénylő rendszereket kezdik felváltani a kalibrációt nem igénylő készülékek.
  • Korlátozott az elérhetőségük, lényegesen drágábbak a hagyományos vércukormérőknél.
  • Hibalehetőség (szenzorhibák, telefonkompatibilitási problémák).

Támogatott szenzorhasználat

2020. január 1. fontos mérföldkő volt a hazai szöveticukor-mérés történetében, mivel azóta az 1-es típusú cukorbetegek támogatással érhetik el ezt a modern technológiát. A támogatás mértéke 18 éves kor alatt vagy felsőoktatási intézmény nappali tagozatán tanuló, 24. életévüket be nem töltött diákok számára 98 százalék, a felnőttek esetében 80 százalék. A szenzorhasználat társadalombiztosítói (NEAK) támogatással bizonyos feltételek teljesülése esetén érvényesülhet, tehát nem jár alanyi jogon.

1-es típusú diabetes mellitus vagy cisztás fibrózishoz társuló inzulinkezelést igénylő diabéteszben szenvedők részére rendelhető legfeljebb 6 hónapra az alábbi indikációkban:

  • az inzulinpumpa beállítása, illetve inzulinterápia-váltás esetén, vagy
  • dokumentált hipoglikémia-érzet zavara esetén, vagy
  • súlyos hipoglikémia (vércukor <3,0 mmol/l) jelentkezik legalább 1 ízben 3 hónap alatt, vagy
  • havonta 5 alkalommal észlelhető, klinikai tünetekkel járó és dokumentált hipoglikémia esetén, vagy
  • krónikusan rossz glikémiás állapot (HbA1c-érték 1 éven keresztül, 4 méréssel megerősítve minden esetben 8,0 százalék felett), vagy
  • várandósság idejére, illetve gesztációs diabétesz esetén, vagy
  • prekoncepcionális gondozás, vagy lombikprogram során.

A CGM-rendszer bevezetése, tartós alkalmazása

A szenzorhasználat elkezdése csak kijelölt centrumban történhet, egyeztetett időpontban, beutalóval, az indikáció pontos feltüntetésével javasolt a centrumban jelentkezni. Fontos, hogy a beteg kompatibilis okostelefonnal rendelkezzen. Ha nincs kizáró ok, akkor a beteg számára egy hónapos próbaidőszak indul, ezalatt anyagi kötelezettség nélkül kipróbálhatja a szenzorozást. A centrumokban felkészült kollégák, szakdolgozók segítenek elsajátítani a szöveticukor-mérés eszközeinek beüzemelését, használatát. A próbaidőszak után lehet a beteg számára a szenzorokat NEAK-támogatással felírni, amennyiben a beteg is szeretné. Elvárás, hogy a következő 6 hónap alatt a beteg folyamatosan használja a CGM-rendszert.

6 hónapon túli szenzorfelírás kritériumai:

  • a szenzorhasználat a 6 hónap 70 százalékát ténylegesen lefedi, és
  • a hipoglikémiás epizódok száma csökken, vagy
  • súlyos hipoglikémiás epizód nem fordul elő, vagy
  • a glikémiás céltartományban (3,9–10,0 mmol/l) eltöltött idő (time in range – TIR) növekszik, vagy
  • a HbA1c-érték az egyéni céltartományban van.

Tehát nem elegendő használni a szenzort, valamilyen javulást is dokumentálni kell a szenzorhasználatot megelőző időszakhoz képest.

Magyarországon három cég többféle CGM-rendszert forgalmaz, ezeket az 1. táblázat tartalmazza, ami összehasonlításra is lehetőséget ad.

A mérési eredmények kiértékelése

Régebben minden szenzort gyártó cég saját elemző felületet hozott létre, a kiértékelés nem egységes szempontok alapján történt, a 20–30 oldalas riportban sokszor elveszett a lényeg. 2019-ben nemzetközi konszenzus eredményeként Battelino és munkatársai megalkottak egy egységes értékelő felületet, amelyet ambuláns glükózprofilnak (AGP) neveztek el. Az egységes értékelő felületnek tartalmaznia kell a vizsgált időszakot, a szenzorhasználat mértékét (terápiahűség), a beteg számára meghatározott céltartományokat, a céltartományban eltöltött időt, illetve a vizsgált időszak összes szenzorglükózértékének kivetítését egy napra (modellnap). A CGM-alapú célértékeket meghatározták a különböző diabéteszes betegcsoportokban (1. ábra).

Forrás: Magyar Diabetes Társaság

Szenzorhasználat 2-es típusú diabéteszben is?

A CGM-rendszerek elterjedése, csökkenő ára lehetőséget ad arra, hogy ezt a korszerű technológiát a 2-es típusú cukorbetegek is alkalmazzák, egyelőre NEAK-támogatás nélkül. A Magyar Diabetes Társaság 2023 augusztusában kiadott szakmai útmutatója a hipoglikémia-érzet csökkenése vagy elvesztése, illetve ismételten súlyos hipoglikémia elszenvedése esetén a diabétesz típusától függetlenül ajánlja a valós idejű CGM használatát.

A folyamatos cukormonitorozó rendszer jelentős segítséget nyújthat a 2-es típusú diabétesszel élők számára is, ezért szeretnénk megismerni a véleményét ezzel az eszközzel kapcsolatban a CEOSZ kérdőívén keresztül: https://bit.ly/cgms2

Teljes tartalom

Forrás: MDT

Leave A Reply

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com