Alapvető változásokat hozhat a szív- és érrendszeri betegségek kezelésében az Európai Kardiovaszkuláris Akcióterv, amelyet múlt héten fogadott el Európai Unió Tanácsa – közölte a Semmelweis Egyetem.
A szakmai ajánlás Magyarország soros uniós elnökségének egyik kiemelkedő eredménye, kidolgozásában pedig a magyar kardiológus szakma is jelentős szerepet játszott.
A tanácsi következtetés hangsúlyt fektet a szív- és érrendszeri megbetegedések elsődleges és másodlagos megelőzésére, a korai felismerésre és a szűrővizsgálatokra, valamint a kardiovaszkuláris betegségek kezelésének és rehabilitációs ellátásának optimalizálására.
A dokumentum továbbá arra kéri a tagállamokat, hogy terjesszék ki a szív- és érrendszeri kockázati tényezők szűrési programjait, tegyenek lépéseket az egészség társadalmi-gazdasági és környezeti meghatározóinak kezelésére, és növeljék a hozzáférést a betegek és családok igényeihez igazodó terápiához.
Az EU Tanácsa az ajánlásban arra is felkéri az Európai Bizottságot, hogy biztosítsa a megfelelő finanszírozást, és átfogóan térképezze fel a szív- és érrendszeri egészséget szolgáló intézkedések körét. A javasolt lépések között szerepel a bizonyítékokon alapuló megelőzés támogatása, az innovatív kezelések előmozdítása, valamint a digitális egészségügyi eszközök hatékony használata a jobb adatintegráció és kutatás érdekében.
A szív- és érrendszeri betegségek az Európai Unióban és világszerte is vezető haláloknak számítanak. A 440 milliós európai lakosságból több mint 60 millió embert érintenek, és több mint 1,7 millió ember halálát okozzák minden évben.
Emellett a kórkép mintegy 282 milliárd euróba kerül a gazdaságnak évente, és komoly terhet ró az egészségügyi ellátórendszerre, ezért az Európai Unió Tanácsának soros elnöki tisztségét 2024 második fél évében betöltő Magyarország kiemelt témaként tárgyalta a szív- és érrendszeri betegségek kezelését – mutattak rá.
Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora, a Magyar Kardiológusok Társaságának tiszteletbeli elnöke és az Európai Kardiológiai Társaság (ESC) korábbi alelnöke kiemelkedő eredményként jellemezte, hogy a soros magyar elnökség idején, kevesebb mint fél év alatt fogadták el a szakértői egyeztetésekkel alátámasztott szakmapolitikai ajánlást.
Sikerült visszahelyeznünk ezt a kulcsfontosságú témát az Európai Unió cselekvési tervébe. A végső nyereség pedig az Európai Unió lakossága körében is érzékelhető lesz: növelhetjük az egészséges emberek számát, jobb lehetőségünk nyílik a kockázati tényezők csökkentésére, a korai felismerés pedig a megfelelő kezeléshez és így a várható élettartam növekedéséhez is hozzájárul”
– idézték a közleményben Merkely Bélát.
Forrás: MTI