A stratégiai dokumentum célja, hogy meghatározza az európai partnerség tematikus prioritásait és stratégiai célkitűzéseit, és irányadó dokumentumként szolgáljon az európai kutatási ökoszisztéma számára a világjárványokra történő felkészültség javításához.
„Egy jövőbeni világjárványra való felkészültség azért fontos, mert – felhasználva a COVID-19 pandémia tapasztalatait – jobb megoldásokat szükséges találni az ismert, az újra visszatérő, valamint az új kórokozók okozta lehetséges járványkitörések megelőzésére és a károk enyhítésére – emelte ki dr. Oroszi Beatrix, a Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Surveillance Központ igazgatója, aki a 16 konzorciumi tagot, köztük az egyetemet is tömörítő Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium képviseletében vett részt a dokumentum összeállításában. Rajta kívül Magyarországot még dr. Röst Gergely, a Szegedi Tudományegyetem Alkalmazott és Numerikus Matematika Tanszékének vezetője képviselte. A jelenleg nemzetközi társadalmi egyeztetetés alatt álló dokumentumot a Horizont Európa keretprogram által finanszírozott BE READY projekt partnerei állították össze, amelyben számos európai állam szakértői szinten képviselteti magát .
Dr. Oroszi Beatrix kiemelte annak jelentőségét, hogy a dokumentum jó példákat soroló függelékében szerepel az Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium (RRF-2.3.1-21-2022-00006), amely a Magyarországon korábban elszigetelten működő kutatócsoportok együttműködési hálózatát hozta létre, hogy tudományos kutatásokat végezzenek az egészségbiztonság javítása érdekében.
A stratégiai kutatási és innovációs menetrend a világjárványokra történő felkészüléshez (Strategic Research and Innovation Agenda – SRIA) dokumentum ide kattintva olvasható, 2024. december 15. 20 óráig pedig bárki véleményezheti a nemzetközi társadalmi egyeztetés keretében ezen a felületen keresztül.
Bővebb tájékoztató a SRIA-val kapcsolatban az Epidemiológia és Surveillance Központ honlapján található.
Forrás: Semmelweis Egyetem