December 3. a fogyatékosság világnapja

0

December 3. Ez a nap a fogyatékosság világnapja.

Pszichoszociális fogyatékossággal élők a társadalmi figyelem középpontjában – Együtt a láthatóságért és esélyegyenlőségért!

A pszichoszociális fogyatékossággal élő emberek mindennapjai Magyarországon gyakran láthatatlanok a társadalom számára, pedig az érintettek száma és problémáik súlyossága aggasztóan magas. Az őket érintő előítéletek, a megfelelő ellátórendszerek hiányosságai, valamint a társadalmi befogadás nehézségei mind olyan kihívások, amelyek nemcsak az érintettek életét, hanem családjaikét is súlyosan megnehezítik.

Az ENSZ Egyezmény a Fogyatékossággal Élő Személyek Jogairól egyértelműen kimondja: minden ember egyenlő jogokat élvez, függetlenül egészségügyi állapotától. Mégis, a pszichoszociális fogyatékossággal élők Magyarországon rendszeresen szembesülnek diszkriminációval az egészségügyben, a munkaerőpiacon és mindennapi életük során.

Ez az elzártság gyakran csak súlyosbítja mentális és szociális nehézségeiket, annak ellenére, hogy kormányzati szándékkal szinte naponta történik előrelépés, a társadalom szemléletváltása nélkül nagyon nehéz a dolguk. Hogy mi a pszichoszociális fogyatékosság?

Olyan mentális zavarok, amelyek hosszan tartó vagy végleges akadályokat jelentenek az egyének társadalmi életében, munkavégzésében és más életvezetési területeken. Az érintettek nemcsak belső küzdelmeikkel, hanem a társadalmi kirekesztéssel is meg kell, hogy birkózzanak.

Hogy mit kell tenni? Társadalmi szemléletváltás kell, előítéletek helyett elfogadás.

Inkluzív munkahelyek: támogatni kell az érintettek munkavállalását foglalkozás-orvostani szempontból is. Megfelelő ellátás, elérhetőbb és hatékonyabb egészségügyi szolgáltatások szükségesek.

A Pszichiátriai Érdekvédelmi Fórum egyik célja, hogy előmozdítsa a pszichoszociális fogyatékossággal élők láthatóságát és felhívja a figyelmet arra, hogy „CsakEgyütt! tehetünk értük egy igazságosabb, befogadóbb társadalomért. Érteni kell, hogy a beteg ember a leginkább kiszolgáltatott, de a lélek fájdalmánál nincs súlyosabb.

Meg kell tanulni kiszabadulni a sztereotípiák fogságából. A szkizofrénia-szkizofrén helyzet-állapot, egy országos tévhit. A szkizofréniának semmi köze semmilyen „hasadáshoz”, vagy több személyiséghez. Ez a betegség pozitív és negatív tünetekkel, gyakran hallucincióval jár, semmi több. Amivel rendre összekeverik, az a disszociatív személyiségzavar, a több személyiség itt jelenik meg.

Ma meg kell köszönnünk a szociális vezetők és dolgozók fáradhatatlan munkáját és a tisztességes munkát végző orvosokét. Még kisebbségben vannak, de talán egyszer megfordul a tendencia. Mi folytatjuk a harcot. Nec pluribus impar.

Forrás: Pszichiátriai Érdekvédelmi Fórum PÉF / OS

Leave A Reply

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com