Az aerob testmozgás hatásai a hipertóniás betegeknél

0

Az aerob mozgás lehet a könnyűtől a közepes intenzitásig terjedő fizikai aktvitás, mely során a test az oxigén felhasználásával először a szénhidrátok, majd idővel a zsírok bontásával energiát termel. Dr. Fejes Imola, a szegedi I. sz. Belgyógyászati Klinika belgyógyász-hipertonológus szakorvosa mutatja be azt a tanulmányt, amelyben az aerob testmozgás hatásait vizsgálták hipertóniás betegeknél. 

A vizsgálat során a szerzők a dózisfüggő (perc/hét) aerob testedzésnek a vérnyomásra és a keringési paraméterekre gyakorolt hatását vizsgálták hipertóniás egyénekben. A szerzők tudományos adatbázisokban (PubMed, Scopus, Web of Science) keresték az aerob testmozgással kapcsolatos randomizált vizsgálatokat magas vérnyomásban szenvedő felnőtteknél, és a vizsgálati eredmények adatait elemezték.

Minden, hetente 30 perccel növelt aerob edzésidőnél átlagkülönbséget (MD) számoltak. A bizonyítékok erősségét GRADE módszerrel értékelték, mely négy fokozatot különít el (nagyon alacsony, alacsony, közepes, magas).

A 34 vizsgálat 341787 résztvevőjének értékelése azt mutatta, hogy

az aerob edzés minden 30 perc/hetes növekedése csökkentette a szisztolés vérnyomást (1,78 Hgmm-rel, GRADE: alacsony), a diasztolés vérnyomást (1,23 Hgmm-rel, GRADE: közepes), a nyugalmi pulzusszámot (1,08 bpm-mel, GRADE: alacsony).

Nem egyenes arányban változott a vérnyomás az edzés időtartamának a növelésével. A legnagyobb csökkenést 150 perc/hétnél tapasztalták, a szisztolés vérnyomás 7,23, a diasztolés 5,58 Hgmm-rel csökkent.

Összefoglalóan,

az aerob gyakorlatokkal nagy és klinikailag jelentős vérnyomáscsökkenést lehet elérni, méghozzá dózisfüggő módon.

A legnagyobb csökkenést heti 150 percnél tapasztalták a szerzők. Ez megfelel annak a napi gyakorlatban is alkalmazott tanácsnak, hogy a hipertóniás betegeink legalább heti 150 percet mozogjanak.

Jabbarzadeh Ganjeh B, et al.: Effects of aerobic exercise on blood pressure in patients with hypertension: a systematic review and dose-response meta-analysis of randomized trials. Hypertension Research 2024; 47: 385–398. doi:10.1038/s41440-023-01467-9

Forrás: Magyar Diabetes Társaság 

Leave A Reply

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com