A cukorbetegség lehetséges kezelését fedezték fel egy halálos csigafaj mérgében

0

Egy rendkívül mérgező tengeri csigafajból sikerült ultraspecifikus vércukorszint-csökkentő hatóanyagot kivonni – írja az Orvostovábbképző Szemle Online.

Nature Communications folyóiratban augusztus 20-án jelent meg a University of Utah Health Sciences kutatóinak cikke, amelyben meglepő helyen bukkantak a cukorbetegség kezelésének egy új lehetséges hatóanyagára: a rendkívül mérgező térképes kúpcsiga (Conus geographus) által kiválasztott toxinban. Ez a halakra vadászó tengeri csigafaj a Palau melletti vizekben él, és először az tűnt fel a kutatóknak, hogy mérgüket a vízbe juttatva olyan erős hipoglikémiás sokkot okoznak zsákmányállataikban, amire a halak szervezete már nem tud reagálni, és nem tudja visszaállítani a szervek működéséhez szükséges vércukorszintet. A csigafaj összetett mérgében a mostani vizsgálat során a kutatócsoport egy olyan toxint azonosított, amely igen hasonló az emberi szervezetben is megtalálható szomatosztatin hormonhoz. Ez a most leírt szomatosztatin-szerű toxin kulcsfontosságú lehet a cukorbetegség és egyéb hormonzavaros állapotok kezelésére szolgáló új gyógyszerek fejlesztésében.

A szomatosztatin körülbelül úgy működik, mint egy fékpedál az emberi szervezet számos folyamatában. Megakadályozza például, hogy a vércukorszint, a különböző hormonok és sok más fontos molekula szintje veszélyesen magasra emelkedjen. A kutatók szerint a konszomatin nevű kúpcsigaméreg is ehhez igen hasonlóan működik – a kutatók azonban azt is megállapították, hogy a konszomatin sokkal stabilabb és specifikusabb, mint az emberi hormon.

A vizsgálat során először in vitro körülmények között megmérték, milyen affinitással lép kölcsönhatásba a konszomatin a szomatosztatin célpontjaival az emberi sejtekben – ezen tesztek során sikerült megállapítani azt is, hogy míg a szomatosztatin több fehérjével lép közvetlen kölcsönhatásba, a konszomatin kizárólag egyetlen fehérjével. Ez a finomhangolt célzás azt jelenti, hogy a kúpcsiga mérge befolyásolja a vércukorszintet, de más molekulák koncentrációját nem. Gyógyszerfejlesztési szempontból ez a tulajdonsága azonnal érdekessé teszi: a kúpcsigatoxin pontosabban céloz, specifikusabb, mint a hormonszintek szabályozására jelenleg rendelkezésre álló leginkább specifikus szintetikus gyógyszerek, például a növekedési hormont szabályozó vagy a glükagonszerű peptid-1 agonista gyógyszerek. A konszomatint vércukorszintre gyakorolt igen erős hatása miatt veszélyes lenne közvetlenül terápiás célokra használni, de szerkezetének tanulmányozásával a kutatók elkezdhetnek olyan gyógyszereket tervezni, amelyek kevesebb mellékhatással rendelkeznek.

Amellett, hogy a konszomatin specifikusabb, mint a legmodernebb szintetikus gyógyszerek, az emberi hormonnál sokkal tovább képes megmaradni a szervezetben, köszönhetően annak, hogy egy szokatlan aminosavat tartalmaz, ami megnehezíti a lebontását. Ez szintén igen hasznos tulajdonság a gyógyszerkutatók számára – írja a lap.

Forrás: otszonline.hu 

Leave A Reply

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com