Ragadd torkon a rákot! – Fókuszban a fej-nyaki daganatok

0

Magyarország vezet a fej-nyaki daganatok okozta halálozás tekintetében a világon, melyhez kapcsolódóan a kiemelt rizikófaktorok közé tartozik a dohányzás, az alkoholfogyasztás és a humán papillomavírus fertőzés (HPV).

Szeptember 16-tól 21-ig világszerte a fej-nyaki daganatok kerülnek fókuszba a Make Sense kampánynak köszönhetően. A kampány elsődleges célja, hogy minél szélesebb körben ismerjék a fej-nyaki daganatokkal kapcsolatos információkat, különösen a tüneteket, hiszen a korai felismerés és a korai diagnózis felállítása életet menthet.

Szűrések a korai felismerésért

Országszerte több egyetemi klinika, kórház és egészségügyi intézmény vesz részt a kampányban ingyenes fej-nyaki daganatszűréssel.

A helyszínekről és az időpontokról a https://fejnyakidaganatok.hu/szuresek.html oldalon lehet tájékozódni.

„A fej-nyaki daganatok kapcsán sem lehet elégszer hangsúlyozni, mennyire fontos a korai felismerés. Akkor is javasoljuk a két-három évenkénti fül-orr-gégészeti vizsgálatot, ha semmilyen, normálistól eltérő jelet nem tapasztalunk magunkon.

Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy az olyan tünetek, mint például a torokfájdalom, a fülfájdalom, a szájüregi fájdalom, a fájdalmatlan nyaki duzzanat, illetve a szájnyitási vagy nyelési nehézség komolyabb betegséget is jelezhetnek, amennyiben három hétnél tovább fennállnak. Ha ez előfordul, feltétlenül orvoshoz kell fordulni. A korai diagnózis életet menthet. Ezért is örülünk nagyon, hogy idén országszerte számos intézmény csatlakozott a kezdeményezésünkhöz, és biztosítja a lehetőséget a fej-nyaki daganatszűrésre az érdeklődőknek.” – mondja Prof. dr. Tamás László, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinikájának igazgatója.

A kampány szervezői Magyarországon idén nem csak a tünetekre, hanem a kezelések okozta mellékhatásokra és azok kezelési lehetőségeire is koncentrálnak.

„A fej-nyaki daganatok kezelési lehetőségei a műtét, a sugárterápia és a gyógyszeres kezelés. Az, hogy ezek milyen sorrendben követik egymást, az minden esetben az adott daganat tulajdonságaitól, a beteg állapotától függ. A kezelések mellékhatásokkal járhatnak, amelyek a legtöbb esetben jól kezelhetők. Idén ezért is választottuk a kampány központi témájának ezt a területet, hiszen szeretnénk megnyugtatni azokat az érintetteket, akik még a betegútjuk elején járnak, hogy van megoldás azokra a problémákra is, amelyek a kezelések következtében felmerülhetnek.

A Mályvavirág Alapítvánnyal közösen létrehozott digitális betegútkísérő oldalunkon, a fejnyakibetegut.hu-n mostantól elérhetők olyan kisfilmek is, amelyekben szakértőink a mellékhatás-menedzsmentről osztanak meg információkat.” – mondja dr. Dános Kornél, a Semmelweis Egyetem fül-orr-gégész, fej-nyaksebésze, a „Ragadd torkon a rákot!” kampány magyarországi szakmai vezetője.

A Make Sense kampányról

A Make Sense kampány az Európai Fej-Nyaki Társaság (European Head and Neck Society-EHNS) egyedülálló és izgalmas kezdeményezése, Prof. Wojciech Golusinski és C. René Leemans vezetésével. Az EHNS egy multidiszciplináris testület, amely számos tudományterület orvosszakértőit fogja össze, beleértve a fej-nyaki daganatokkal foglalkozó szakembereket, fül-orr-gégészeket, szájsebészeket, plasztikai sebészeket, klinikai onkológusokat, a sugárterápiás specialistákat, a képalkotó szakembereket és a patológusokat. A kezdeményezés több más területről érkező résztvevőt is bevon, mint például dentálhigiénikusokat, logopédusokat, speciális nővéreket, pszichológusokat, gyógytornászokat, dietetikusokat, szociális munkásokat, kutatókat és a fej-nyaki daganatokkal foglalkozó betegszervezeteket.

A Make Sense kampányon keresztül az EHNS célja, hogy felhívja a figyelmet a fej-nyaki daganatok tüneteire, hogy elősegítse a minél korábbi diagnózist és a beteg megfelelő helyre történő beutalását, valamint, hogy javítsa a teljes és progressziómentes túlélési esélyeket.

A fej-nyaki daganatokról

A fej-nyaki daganatok csoportjába tartoznak azok a daganatok, amelyek a fej és a nyak régiójában fejlődnek ki: elsősorban a szájüregi, szájgarati, orrgarati, algarati, gége, illetve orrüreg/melléküregi daganatok. Ide tartoznak továbbá a pajzsmirigydaganatok, a nyálmirigy daganatai, és az oldalsó koponyabázis tumorok is.

A fej-nyaki régió daganatos betegségei előfordulásukat tekintve Európában a hatodik-hetedik helyen állnak a daganatos betegségek listáján. Ennek ellenére az elővigyázatosság a betegség kapcsán nagyon alacsony: a betegek nagy része a diagnózis felállításakor már előrehaladott stádiumban van. Az előrehaladott stádiumú betegek 60%-a veszti életét 5 éven belül a betegség következtében. Ugyanakkor korai diagnózis esetén a túlélési arány 80-90%-os.

Fő kockázati tényezők között említhető a dohányzás, az alkoholfogyasztás és a humán papillomavírus fertőzés. Férfiak esetében a fej-nyaki daganatok kialakulása 2-3-szor valószínűbb a nőkhöz viszonyítva, ugyanakkor sajnos az utóbbi időben egyre több nőt diagnosztizálnak a betegséggel. Szintén aggasztó adat, hogy míg sokáig többnyire a 40 év feletti korosztályt érintette, ma már fiatalabbak esetében is előfordul, mely a HPV-érintettségre vezethető vissza.

Forrás: fejnyakidaganatok.hu

Leave A Reply

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com