Az amerikai diaTribe.org portál elismert nőgyógyászokat kérdezett: mit tanácsolnak azoknak, akiket frissen diagnosztizáltak gesztációs diabétesszel?
Szerző: Somfai Katalin
Ne meneküljünk tagadásba!
A 24–28. heti vércukorterhelés mutatja ki a gesztációs diabéteszt. Ha valakit diagnosztizálnak, az első reakciója általában a félelem. A legrosszabb, amit tehetünk, ha a diagnózis után tagadásba menekülünk. Ehelyett vegyük kezünkbe az irányítást, orvosunk útmutatása alapján mérjük vércukrunkat, kövessük az étkezési ajánlásokat, mozogjunk!
Ne vádoljuk magunkat!
Az érintettek sokszor azt gondolják, a gesztációs diabétesz életmódjuk miatt alakult ki – de ez nem így van. Mielőbb tegyük túl magunkat az önmarcangoláson, hogy energiáinkat a megfelelő táplálkozási szokások és fizikai aktivitás kialakítására fordíthassuk. Figyeljük vércukorszintünk alakulását, keressük az okát, ha magas!
Legyen családi ügy!
Nem csak a várandós feladata kialakítani új szokásokat, a család minden tagja támogathatja őt, például azzal, hogy több, a várandós számára javasolt ételt fogyasztanak, segíthetnek megtervezni a menüt. A mozgást is lehet közös séta keretében családi programként végezni. A menütervezés az egyik legfontosabb tényező, amivel a terhességi cukorbetegséget kontrollálhatjuk. Az előre tervezés segít olyan fogások összeállításában, amelyek nem emelik a vércukorszintet, segíti a vásárlást. Mindig legyen otthon diabéteszbarát alapanyag és rágcsálnivaló!
Napi 10 000 lépés
Ez nem az az időszak, amikor elkezdhetjük a CrossFit-edzést, inkább olyan mozgást válasszunk, ami nem túl megerőltető számunkra! Kiváló például lépésszámlálóval követni, mennyit sétálunk egy nap. A célunk 10 000 lépés legyen, vagy legalább harmadával több a szokásosnál. Már az is sokat számít, ha messzebb parkolunk az úticélunktól.
Izmaink veszik fel a legtöbb inzulint, ezért szükséges minél többet mozognunk. A testmozgás csökkenti a vércukorszintet, és a rendszeres mozgás a császármetszés kockázatát is csökkenti.
Keressünk támogatóhálózatokat!
Keressünk különböző támogatócsoportokat, akár a közeli cukorbeteg-egyesület segítségével, akár a közösségi média különböző felületein. A Facebookon például csatlakozhatunk a Terhességi Cukorbetegség nevű csoporthoz, de számos cukorbetegdiétával kapcsolatos csoportot is találhatunk.
A szülés után se feledkezzünk meg egészségünkről!
A gesztációs diabétesz a 2-es típusú diabétesz későbbi kialakulásának legnagyobb rizikófaktora, ezért javasolt az új étkezési szokások és a rendszeres testmozgás folytatása a várandósság után is.
Jelentkezzen a 6 hetes nőgyógyászati ellenőrzésen!
Forrás: Diabetes Magazin