Betegtoborzási fázisba ért az a Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Onkológiai Klinika, Onkológiai Profilja által kezdeményezett és szervezett akadémiai klinikai vizsgálat, amely célja, hogy a HER-2 pozitív, lokálisan előrehaladott, műtétre nem alkalmas, vagy áttétes emlőrákkal élő betegek számára már elérhető, intravénásan adható pertuzumab-trastuzumab biológiai kezelést összevessék a hazánkban még nem forgalmazott, ugyanazon hatóanyagokat fix dózisban tartalmazó bőr alá adható injekciós formával egészséggazdaságtani szempontokat, betegpreferenciát és egyéb betegközpontú mérőeszközöket figyelembe véve. Vizsgálják azt is, hogy a különböző formában adagolt gyógyszerek miként hatnak a betegek életminőségére és általános állapotára, melyik beadási módot részesítik előnyben a páciensek.
Az intravénás beadáskor a két eltérő hatóanyagot tartalmazó infúzió nagyjából egy óra alatt jut be a beteg szervezetébe, a fix adagolású, bőr alá adott injekciós formula beadása 5-10 percet vesz igénybe. Az injekció speciális szerkezete lehetővé teszi, hogy a szövetek közé bejuttatott készítmény fájdalom nélkül bekerülhessen a keringésbe. A vizsgálat során a betegek egy komplex, táplálkozástudományi és pszichológiai tanácsadást is tartalmazó rehabilitációs programban is részt vesznek, melynek beteg-visszajelzéseken alapuló hatékonysági vizsgálatára szintén sor kerül majd.
Stratégiai jelentőségű ez a Belgyógyászati és Onkológiai Klinika Onkológiai Profilja által kezdeményezett akadémiai klinikai vizsgálat, amely számos egyetemi klinika, intézet, kar, és természetesen az orvosok, kutatók mellett a gazdasági, adminisztratív dolgozók, valamint a hallgatók együttműködésével valósul meg – hangsúlyozta dr. Szabó Attila, rektorhelyettes, a Klinikai Központ elnöke a kutatást bemutató szimpóziumon. Hozzátéve, hogy szeretnék, ha ez az együttműködés az egyetem falain túlra is kiterjedne, és más hazai betegellátó intézmények is csatlakoznának a vizsgálathoz. „Miért vagyunk innovatívak, miért működünk együtt és miért vagyunk kitartóak? Azért, hogy a beteg embereken segítsünk. Minden projektnek, ami a Semmelweis Egyetemen megvalósul, arról kell szólnia, hogy a végén ott van a beteg ember, és a beteg embereken tudjunk segíteni – emelte ki a rektorhelyettes.
A HER-2 (human epidermális növekedési faktor receptor 2-es típusa) az összes emberi sejt felszínén megtalálható receptor. Az emlőben normális körülmények között fontos szerepük van a sejtek növekedésének és szaporodásának szabályozásában. Amennyiben túl sok ilyen receptor alakul ki a sejtek felszínén, akkor megnövekszik az emlődaganat kialakulásának kockázata. Napjainkra a HER-2 státusz meghatározása hazánkban is rutin diagnosztikai eljárás, célzott biológiai (ellenanyag) terápia is elérhető, amely specifikusan képes gátolni a HER2 receptorok működését, ezáltal csökkentve a daganatos sejtek túlszaporodását, egyúttal közvetett módon aktiválni tudja a beteg immunrendszerét a daganatsejtek ellen. A primer emlődaganatok 20-30 százaléka HER-2 pozitív. A célzott ellenanyag terápiák megjelenése előtt a HER2-pozitív emlőrák volt az egyik legrosszabb prognózisú betegség az emlőrák típusok között, ami gyakrabban és korábban adott távoli áttéteket. Mára viszont az ebben a típusú áttétes emlőrákban szenvedő betegek hosszú évekig is élhetnek jó életminőségben, a korai emlőrákos betegeknél pedig mintegy felére csökkent a betegség kiújulása. Az elmúlt években jellemző tendencia, hogy az emlőrák egyre fiatalabb korban kialakulhat, ezért a rendszeres szűrés életmentő lehet, különösen fontos ez, ha a családban korábban már előfordult ilyen megbetegedés – hívta fel a figyelmet dr. Balázs Máté Ádám.
Forrás: Semmelweis Egyetem