Arra már egyértelmű bizonyítékaink vannak, hogy a házikedvencek oldják a magányt és növelik a fizikai aktivitást, azonban a további előnyös hatásukra csak feltételezések vannak, és egyáltalán nincsenek tudományosan annyira megalapozva, mint amennyire általában gondolnánk – írja a Magyar Kardiológusok Társasága.
Az az egyik legszélesebb körben elismert és elfogadott előnye a házikedvencek tartásának, hogy hatékony stresszkezelési stratégiát biztosítanak, segítik az empátiát, az együttérzést, valamint a társaságuk megvédi a gazdájukat a magány pusztító hatásaitól – fejtette ki Alan Beck professzor, az indianai Purdue Egyetem Ember-Állat Kötődés Központjának igazgatója.
Ezekre az előnyös hatásokra reagált az Amerikai Pszichiátriai Társaság egy friss kutatásban, ami feltárta, hogy a gazdák 86 százaléka érzi úgy, hogy a kisállatuk jellemzően javítja a mentális egészségüket; továbbá a 90 százalékuk jelentette ki, hogy családtagjuk a házikedvencük.
Arról viszont vitatkoznak a tudósok, hogy a házikedvencek milyen mértékben járulnak hozzá a gazdájuk mentális egészségéhez és általános jóllétéhez, egészségi állapotához. Amíg a legtöbb kutató egyetért abban, hogy nyilvánvalóan vannak előnyös hatások, addig jó néhány pozitív hatást egyáltalán nem támasztanak alá olyan egyértelmű tudományos bizonyítékok, mint amennyire azt általában gondolnánk.
Az egyik köztudott előny, hogy a házikedvenc-gazda interakció javíthatja a gazda életminőségét. A kutatások is bebizonyították, hogy javul a hangulatunk, ha a kutyánkkal játszunk, valamint javítja a gyerekek tanulási teljesítményét, ha fellovasnak a házikedvencüknek. Továbbá a kisállatok csökkentik a gazdájuk stresszel összefüggő kortizol hormonjának a szintjét, ráadásul ha van valamilyen házikedvencünk, akkor növekedhet a fizikai aktivitásunk is – áll az Amerikai Szív Társaság közleményében.
Az Amerikai Egyesült Államok Betegségmegelőzési és Járványügyi Központja (CDC) felhívta a figyelmet, hogy a kisállatok miatt javuló erőnlét csökkentheti a vérnyomást, a koleszterin- és trigliceridszintet. Arról is széleskörű egyetértés van, hogy javítja a mentális egészsági állapotunkat, ha rendszeresen kapcsolatban vagyunk egy másik élőlénnyel.
„Az ítéletmentes bizalom tompíthatja a stressz fizikai és pszichológiai következményeit” – magyarázza Nancy Gee pszichiáter professzor, a Virginiai Nemzetközösségi Egyetem (Virginia Commonwealth University) Ember-Állat Interakció Központjának igazgatója.
Forrás: MKT